مجلس سنای افغانستان

«براساس پیمان خود برای برقراری صلح در کنار دولت افغانستان بمانید»

مجلس سنای افغانستان به امریکا

مجلس سنای افغانستان از ایالات متحده امریکا خواسته است که مطابق پیمان استراتژیک و پیمان امنیتی کابل – واشنگتن، برای استقرار صلح و ثبات دایمی در کنار دولت و مردم افغانستان باقی بماند.

در اعلامیه‌ی مجلس سنای کشور که امروز (یک‌شنبه، ۱۱ عقرب) منتشر شده، آمده است که با وصف امیدواری‌ها، پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، حملات طالبان در بخش‌های مختلف کشور شدت یافته است.

به نقل از اعلامیه، امضای توافق‌نامه‌ی دوحه میان امریکا و طالبان امیدواری‌ها برای دست‌یابی به صلح را در میان مردم افغانستان ایجاد کرده بود، اما این توافق‌نامه سبب قطع جنگ و تأمین صلح نشده در کشور نشده است.

مجلس سنا از حکومت افغانستان نیز خواسته است که در رابطه به تصمیم‌های اخیر امریکا در قبال افغانستان، با استفاده از دیپلماسی فعال، دولت امریکا را بر حمایت دوامدار از دولت و نیروهای امنیتی افغانستان مطابق قرارداد امنیتی کابل – واشنگتن، قناعت بدهد.

این مجلس به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده است که برای رسیدن به صلح و نتیجه دادن مذاکرات صلح بین‌الافغانی، اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی را با پادرمیانی سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل متحد شکل دهد.

در اعلامیه‌ی مجلس سنا آمده است که با داشتن اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی، روند گفت‌وگوهای صلح نتیجه‌بخش خواهد بود و افغانستان نیز از چنگ تروریسم جهانی نجات می‌یابد.

از سوی هم، مجلس سنا به نگرانی‌های این مجلس نسبت به تخریب تأسیسات نظامی امریکا در کشور اشاره کرده است.

در اعلامیه‌ی مجلس سنا آمده است که براساس اطلاعات این مجلس، نیروهای امریکایی قبل از ترک پایگاه‌های‌شان تأسیسات نظامی را یا تخریب و یا تجهیزات آن را به پاکستان منتقل می‌کنند.

این مجلس از حکومت افغانستان خواسته است که در این راستا با مقام‌های امریکایی صحبت کرده و آنان‌را برای سپردن تأسیسات و تسلیحات نظامی به نیروهای امنیتی افغانستان، قناعت بدهد.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *