سخنرانی غنی در نشست شانگهای

سران شانگهای از صلح پایدار در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کنند

رییس‌جمهور غنی:

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که احترام به حاکمیت و استقلال یک اصل اساسی در سازمان همکاری‌های شانگهای است و از کشورهای عضو و ناظر این سازمان خواست که از یک روند صلح پایدار در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کنند.

آقای غنی این اظهارات را در بیستمین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای که به‌صورت آنلاین برگزار شده بود،‌ مطرح کرد.

آقای غنی در این نشست همکاری دولت با دولت در سطح منطقه‌ای و جهانی را یک امر کلیدی در راستای مبارزه با شبکه‌های تروریستی خواند.

غنی افزود که اجماع قدرتمند در چارچوب سازمان همکاری شانگهای برای رسیدن به یک توافق صلح کمک خواهد کرد.

او تأکید کرد که از ماهیت شانگهای برای غالب‌شدن بر گذشته‌ی غم‌انگیز و ایجاد یک آینده‌ی مملو از همکاری استفاده شود.

او همچنان به افزایش خشونت‌ها در کشور اشاره کرد و گفت که طالبان نه تنها خشونت‌ها را کاهش نداده و آتش‌بس نکرده‌اند، بلکه خشونت را به‌صورت قابل ملاحظه افزایش داده‌اند.

رییس‌جمهوری غنی از طرفی دیگر گفت که طبق نظرسنجی‌های متعدد در کشور، ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم از جمهوریت حمایت می‌کنند. او افزود که تنها چهار تا هشت درصد مردم از طالبان حمایت کرده‌اند.

طبق گفته‌های غنی، تحمیل اراده‌ی اقلیت بر اکثریت مطلق، منجر به ادامه‌ی جنگ خواهد شد.

در بیستمین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای که امروز (سه‌شنبه، ۲۰ عقرب) به ریاست ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه برگزار شد، در مورد همکاری‌های تجارتی، صنعتی، نوآوری، تکنالوژی، سکتور انرژی و مبارزه‌ی مشترک با ویروس کرونا صحبت شد.

سران کشورهای روسیه، هند، قزاقستان، چین، قرغیزستان، پاکستان، اوزبیکستان و تاجیکستان و شماری از کشورهای ناظر این سازمان و سرمنشی سازمان ملل متحد از طریق ویدیوکنفرانس باهم گفت‌وگو کردند.

رییس‌جمهور روسیه ابراز امیدواری کرده است که صلح و ثبات دایمی در افغانستان برقرار شود و همه شاهد افغانستان صلح‌آمیز و عاری از تروریزم باشند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز در نشست شانگهای گفته است که افغان‌ها باید از فرصت تاریخی برای صلح استفاده کرده و برای تقویت این روند خشونت‌ها را کاهش دهند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *