عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی

در مذاکرات صلح پیشرفت صورت نگرفته است

عبدالله عبدالله:

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی از عدم پیشرفت در مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه ابراز نگرانی کرده و گروه طالبان را متهم می‌کند که در این مذاکرات انعطاف پذیر نبوده است.

آقای عبدالله در جریان سفرش به ولایت هرات، شب گذشته (پنج‌شنبه، ۲۲ عقرب) در پاسخ به پرسش به خبرنگار روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان باید بپذیرند که برای ختم جنگ از طریق گفت‌وگو به یک راه حل برسند.

او گفت: «متأسفانه در مذاکرات پیشرفت صورت نگرفته و جامعه بین‌المللی متوجه این وضعیت است. طالبان به این نتیجه برسند که از طریق مذاکره می‌توانند به جای ادامه جنگ و بالا بردن خشونت، به یک راه حل برسند.»

رییس شورای عالی مصالحه ملی افزود که توقع مردم افغانستان، همکاران بین‌المللی و منطقه‌‌ای، استفاده از فرصت ایجاد شده برای گفت‌وگوهای صلح است و تا حالا این گفت‌وگوها متوقف نشده و تماس میان هیأتهای مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان ادامه دارد.

آقای عبدالله علاوه کرد: «درحالی که تلفات هر طرف بیشتر شده، مردم در یک رنج دوامدار قرار دارند. باور کلی ایجاد نشده که ما به صلح نزدیک می‌شویم. این را باید بدانیم که اولین بار است که مذاکره صورت می‌گیرد و گفت‌وگوها یک وقت ایجاد می‌کند، تا به نتیجه برسد.»

عبدالله تأکید کرد که با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا، حمایت از روند صلح افغانستان همچنان اولویت واشنگتن خواهد بود و این کشور از این روند حمایت خواهد کرد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت: «انتخابات ایالات متحده امریکا صورت گرفته و من فکر می‌کنم که حمایت از پروسه صلح ادامه پیدا می‌کند. شاید کمی آهستگی در کار پیش بیاید، اما من این را می‌دانم که آنها به پروسه صلح به‌حیث یک اولویت می‌بینند، اما صلح اولویت اصلی مردم افغانستان است و مردم می‌خواهند که خشونت و خون‌ریزی ختم شود.»

آقای عبدالله پس از دیدار با مقام‌های ازبیکستانی، برای شرکت در نهمین دور نشست امنیتی هرات به این ولایت سفر کرده است. او همچنان قرار است با اقشار متخلف هرات در مورد روند صلح گفت‌وگو کند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *