خواست ترکیه برای آتش‌بس در افغانستان

ترکیه خواهان برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان شد

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در جریان سفرش به ترکیه، با مولود چاوش اغلو، وزیر خارجه‌ی این کشور دیدار کرده است.

در این دیدار که امروز (پنج‌شنبه، ۲۹ عقرب) انجام شده، دو طرف در مورد روند صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

به نقل از اعلامیه‌ی شورای عالی مصالحه‌ی ملی، وزیر خارجه‌ی ترکیه از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نارضایتی کرده و گفته است که کشورش خواهان برقراری آتش‌بس دایمی و قطع فوری جنگ در افغانستان می‌باشد.

آقای عبدالله تصویر روشنی از روند صلح،‌ مذاکرات دوحه، آخرین تحولات سیاسی – امنیتی در افغانستان، نقش ترکیه را در تأمین صلح در افغانستان مهم خوانده و خواهان حضور موثرتر ترکیه در تلاش‌های صلح شده است.

در همین حال، وزیر خارجه‌ی ترکیه در این دیدار از حمایت کشورش از روند صلح افغانستان اطمینان داده و گفته است که ترکیه می‌خواهد صلح و ثبات در افغانستان تأمین شود.

او همچنان گفته است که ترکیه سال‌هاست مردم افغانستان را در این راستا کمک کرده و در آینده نیز به کمک‌هایش ادامه می‌دهد.

مولود چاوش اغلو در پاسخ به خواست رییس شورای عالی مصالحه نیز گفته است که ترکیه در افغانستان نقش فعال‌تری ایفا می‌کند و از مذاکرات صلح دوحه نیز حمایت می‌کند.

عبدالله عبدالله روز گذشته به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه آن کشور رفت. هدف از سفر او دیدار با مقام‌های ترکی در مورد تلاش‌های صلح در افغانستان و روابط دوجانبه میان دو کشور گفته شده است.