سرور دانش

قانون اساسی نباید قربانی صلح با طالبان شود

معاون رییس‌جمهور:

در آستانه‌ی آغاز دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که قانون اساسی نباید قربانی روند صلح شود.

آقای دانش که امروز (سه‌شنبه، ۱۶ جدی) در مراسمی به مناسب گرامی‌داشت از هفدهمین سالروز تصویب قانون اساسی در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «قانون اساسی نباید قربانی صلح شود. صلح نباید بنیه و ساختار اصلی و مشروعیت قانون اساسی را متلاشی کند.»

او گفت که قانون اساسی افغانستان این ظرفیت را دارد که هر نوع طرح صلح و تحول سیاسی را برتابد.

از سویی هم، معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور گفت که هدف طالبان و حامیان این گروه از نفی این قانون در مذاکرات صلح، «فروپاشی» نظام است؛ چون به گفته‌ی او، بدون قانون اساسی، افغانستان هیچ نظم سیاسی و حقوقی ثابت و مورد قبول را ندارد.

سرور دانش در بخشی از صحبت‌هایش همچنان افزود که ادعای طالبان در مورد مغایرت این قانون نیز بی‌اساس و بی‌دلیل است. او تأکید کرد: «قانون اساسی ما مظهر و سمبول هویت اسلامی ما است. هیچ ماده‌ی این قانون نه تناه با اسلام مغایت ندارد، بلکه تضمین‌کننده‌ی اسلامیت نظام و اسلامیت کشور است.»

از سویی هم، آقای دانش گفت که تعدیل قانون اساسی یک ضرورت است و تعداد از ماده‌های این قانون همچنان ابهام‌آلود می‌باشد. او گفت که هر قانون اساسی پس از ۱۷ سال نیاز به تعدیل دارد و باید براساس شرایط پیش‌بینی‌شده در این قانون، تعدیل شود.

او تأکید کرد: «تعدیل غیر از الغای قانون اساسی است. شیوه‌ی تعدیل در خود قانون اساسی طی دو و یا سه ماده بیان شده است.»

«اداره‌ی موقت به معنای کنارگذاشتن نظام است»

سرور دانش گفت که طرح اداره‌ی موقت هم به معنای گست و فروپاشی قانون اساسی است و لغو این قانون را در پی دارد.

او تأکید کرد که روی‌کارآمدن اداره‌ی موقت به معنای جابه‌جای اشخاص نیست، بلکه به این معنا است که تمامی نظام و قوای دولت کنار گذاشته شود و روند دولت‌سازی و نظام‌سازی از نو آغاز شود.

در همین حال، آقای دانش علاوه کرد: «تداوم نظام و حفظ چارچوب و ارزش‌های قانون اساسی یک ضرورت بوده و لغو آن بر ضد منافع ملی و باعث بی‌ثباتی کشور می‌شود.»

او همچنان گفت که دفاع از نظام به معنای دفاع از حکومت و یا اشخاص نیست.

از سویی هم، معاون دوم ریاست‌جمهوری افزود که دولت افغانستان هرگز نمی‌پذیرد که «جمهوریت»، «قانون اساسی» و حقوق شهروندی قربانی «امارت» و یا هر نظام «دیکتاتور» دیگر شود. او تأکید کرد که دولت پیمانی را که «سند ذلت مردم افغانستان باشد و جنگ و خشونت و ستم‌سالاری» را تداوم بخشد، نیز تأیید نمی‌کند.پ

آقای دانش این گفته‌ها را در حالی مطرح می‌کند که قرار است امروز دور دوم مذاکرات صلح میان دولت و گروه طالبان در قطر آغاز شود.

هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان نیز به خاطر پیشبرد این گفت‌وگوها امروز به شهر دوحه، پایتخت قطر رفت.

مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در ۲۲ سنبله‌ی سال جاری در دوحه گشایش یافت و در تاریخ ۲۲ قوس برای ۲۰ روز متوقف شد.

در دور نخست این مذاکرات که حدود سه ماه زمان گرفت، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی طرزالعمل مذاکرات به توافق رسیدند.