رییس‌جمهور غنی

غنی: انتقال قدرت از طریق اراده‌ی مردم هدف اساسی من است

همزمان با مطرح‌شدن حکومت موقت توسط شماری از چهره‌های سیاسی، رییس‌جمهور غنی می‌گوید که انتقال قدرت از طریق اراده‌ی مردم به جانشین منتخبش از اهداف اساسی او است.

آقای غنی این موضوع را در یک مصاحبه‌ی اختصاصی با شبکه‌ی تلویزیونی «سی‌ان‌ان» مطرح کرده است. او گفته است که انتقال قدرت از طریق اراده‌ی مردم برای «ارج‌گذاشتن به قربانی‌های غیرنظامیان، فعالان و دیگر اقشار جامعه» از اهمیت ویژه برخوردار است.

از سویی هم، او در پاسخ به پرسش‌های مربوط به روند صلح افزوده است که جامعه‌ی افغانستان خواهان برگشت به گذشته نمی‌باشد و این جامعه هم جامعه‌ای نیست که رویکرد و طرز فکر طالبان بر آن تحمیل شود.

رییس‌جمهوری کشور تأکید کرده است که افغانستان خواهان صلح مثبت است تا همه‌ی باهم بر گذشته غالب شوند و در کنار هم افغانستان را آباد کند. او افزوده است که پیام دور دوم مذاکرات نیز این است که مذاکره‌کنندگان بتوانند روی یک افغانستان مستقل، دموکراتیک، متحد و در صلح با خود منطقه توافق کنند.

به گفته‌ی رییس‌جمهور غنی، در صورتی که این هدف به دست آید، افغانستان به جلو گام بر می‌دارد، اما اگر هدف طالبان از مذاکرات صلح، تسلط بر روند صلح باشد، این صلح عواقب ناگواری در پی خواهد داشت.

آقای غنی همچنان بااشاره به تلفات غیرنظامیان و نظامیان امریکایی در دو دوره‌ی ریاست‌جمهوری‌اش گفته است که از سال ۲۰۱۵ میلادی که او رییس‌جمهور شده، ۹۸ نیروی امریکایی کشته شده‌اند. همچنان به گفته‌ی او، در این مدت، بیش از ۴۰ هزار نظامی و غیرنظامی نیز کشور نیز جان باخته‌اند.

این درحالی است که دور دوم مذاکرات صلح با گروه طالبان روز چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته (۱۷ جدی) طی یک نشست مقدماتی آغاز شد.

در پی آن هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و محمدنعیم، سخن‌گوی هیأت مذاکره‌کننده‌ی گروه طالبان اعلام کردند که دو طرف در این نشست فیصله کرده‌اند تا تیم‌های تعیین‌شده برای بحث در مورد موضوعات شامل آجندا، فردا کار خود را آغاز کنند.

مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در ۲۲ سنبله‌ی سال جاری در دوحه گشایش یافت و در تاریخ ۲۲ قوس برای ۲۰ روز متوقف شد.

در دور نخست این مذاکرات که حدود سه ماه زمان گرفت، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی طرزالعمل مذاکرات به توافق رسیدند.

هیأت‌های دو طرف پس از توافق روی طرزالعمل، به‌منظور مشورت‌های بیشتر روی آجندای مذاکرات، به توقف سه هفته‌ای مذاکرات توافق کردند.