حمله بر رادیو زهره در قندوز

خطیب و نمازگزاران مسجدی در قندوز بر یک رادیوی محلی حمله کردند

منابع امنیتی در ولایت قندوز تأیید می‌کنند که شماری از نمازگزاران و خطیب یک مسجد در این ولایت بر ایستگاه یک رادیوی محلی در مرکز این ولایت حمله کرده‌اند.

انعام‌الدین رحمانی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس ولایت قندوز به روزنامه اطلاعات روز گفت که این رویداد بعد از ظهر امروز (جمعه، ۲۶ جدی) رخ داده است.

آقای رحمانی همچنان گفت که گزارشی در این مورد به پولیس رسیده، اما میزان دقیق خسارات به این ایستگاه رادیویی هنوز روشن نشده است. به گفته‌ی او، حمله بر رادیو زهره از سوی خطیب و نمازگزاران مسجد فیروزکوهی صورت گرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان نیز اعلام کرده است که این رویداد امروز در ناحیه‌ی اول شهر قندوز رخ داده است. این مرکز در تویتی همچنان گفته است که حمله‌ی نمازگزاران بر دفتر «رادیو زهره» به تحریک خطیب این مسجد صورت گرفته که در نتیجه به این رادیو آسیب جدی رسیده است.

در همین حال، تصاویری در رسانه‌های اجتماعی از ایستگاه رادیویی زهره منتشر شده، نیز نشان می‌دهد که وسایل نشراتی این رادیو به‌گونه‌ی کلی و قسمی تخریب شده است.

از سوی هم، آنچه که به نقل از محسن احمدی، مدیرمسئول رادیو زهره در رسانه‌های اجتماعی مطرح شده، خلط شدن امواج رادیو با سیستم صدای مسجد در جریان نماز باعث شده تا خطیب و نمازگزاران مسجد فیروزکوهی بدون تحقیق و بررسی، بر این ایستگاه رادیویی حمله کنند.

آقای احمدی همچنان گفته است که رادیو زهره حوالی ساعت ۱:۳۰ دقیقه‌ی بعد از ظهر مورد حمله قرار گرفته است، درحالی که از ساعت ۹:۰۰ صبح الی ۱:۰۰ بعد از ظهر نشرات این رادیو به دلیل نبود برق متوقف بوده است.

او از حکومت محلی قندوز و نهادهای حامی خبرنگاران خواسته است که این قضیه را پیگیری کنند.

سازمان گزارشگران بدون مرز حمله‌ی نمازگزاران بر رادیو زهره را محکوم کرده و خواستار بازداشت و مجازات عاملان آن شده است.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان نیز گفته است که از حمله بر رادیو زهره در قندوز تکان خورده است. این کمیته از دولت افغانستان خواسته است که این رویداد را بررسی و عاملان آن را مجازات کند.