عبدالله عبدالله

عبدالله: برای رسیدن به صلح باید آتش‌بس شود

همزمان با جریان مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که برای برقراری صلح، باید آتش‌بس شود.

آقای عبدالله که امروز (شنبه، ۴ دلو) هنگام افتتاح کمیسیون جوانان شورای عالی مصالحه‌ی ملی در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «وقتی که می‌خواهیم به صلح برسیم، باید طرح کاهش خشونت‌ها به‌شکل کامل صورت بگیرد و به آتش‌بس برسیم.»

او اما افزود که هم‌اکنون سطح خشونت‌ها در کشور به‌صورت «غیرقابل‌قبول» بلند است.

از سویی هم، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی گفت که مردم افغانستان توقع داشتند تا دولت افغانستان و گروه طالبان در ابتدای آغاز مذاکرات روی کاهش خشونت‌ها به توافق برسند، اما به‌دلیل اصرار این گروه بر ادامه‌ی جنگ تاکنون این موافقه صورت نگرفته است.

به گفته‌ی او، کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سبب می‌شود تا مردم از آینده و سرنوشت خود مطمئین‌تر شوند و از روند صلح نیز حمایت کنند.

عبدالله عبدالله تأکید کرد که تلاش‌ها برای توافق روی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس با گروه طالبان جریان دارد.

عبدالله این گفته‌ها را در حالی مطرح می‌کند که دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان  در تاریخ ۱۷ جدی در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. دور نخست آن نیز در ۲۲ سنبله‌ی سال جاری در دوحه گشایش یافت و در تاریخ ۲۲ قوس برای ۲۰ روز متوقف شد.

در دور نخست این مذاکرات که حدود سه ماه زمان گرفت، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی طرزالعمل مذاکرات به توافق رسیدند.

انتظار می‌رفت که با آغاز این مذاکرات سطح خشونت‌ها کاهش یابد، اما برعکس خشونت‌ها به صورت نگران‌کننده افزایش یافته است.