تعیین ضرب‌الاجل برای برکناری فرمانده پولیس هرات

تعین ضرب‌الاجل برای برکناری فرمانده پولیس هرات؛ «ما فرمانده بی‌کفایت نمی‌خواهیم»

نمایندگان اتحادیه‌های داکتران، تاجران، پیشه‌‌وران، وکیلان گذر و عالمان دین در هرات با تجمع در شورای ولایتی هرات خواستار برکناری سلطان داوود، فرمانده پولیس هرات شدند.

آن‌ها برای برکناری فرمانده پولیس به حکومت ضرب‌الاجل یک هفته‌ای تعیین کرده‌اند. سلطان داوود اوایل ماه میزان سال جاری به‌عنوان فرمانده پولیس هرات گماشته شد.

کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات در نشست امروز (دوشنبه، ۶ دلو) با نمایندگان این اقشار، گفت که فرمانده پولیس هرات در تأمین امنیت هرات «ناکام» بوده و پاسگاه‌ها و حوزه‌های امنیتی را می‌فروشد.

آقای علی‌زایی گفت: «اگر حکومت خواسته‌ی مردم هرات را نپذیرد، مردم هرات در هفته‌ی آینده روز سه‌شنبه دست به اعتراض گسترده زده و اجازه‌ی کار به فرمانده پولیس هرات را نخواهند داد.»

هرچند فرمانده پولیس هرات امروز حاضر به مصاحبه با رسانه‌ها نشد، اما در روزهای گذشته در صحبت با رسانه‌ها این ادعاها را «بی‌اساس و سازمان‌دهی شده» خوانده است.

در همین حال، عبیدالله یاری، معاون اداری اتاق پیشه‌وران ولایت هرات در نشست امروز گفت که در چند ماه اخیر شماری از دکانداران اصناف مختلف این ولایت زیر تهدید امینتی قرار دارند وچندین دکان سرقت شده است.

درتازه‌ترین مورد بعد از ظهر روز یک‌شنبه سارقان مسلح پس از کشتن یک دکاندار در ساحه‌ی «درب خوش» ناحیه‌ی دوم شهر هرات، مبلغ ۹۵۰ هزار افغانی او را نیز با خود بردند.

آقای یاری افزود که وضعیت امنیتی کنونی هرات «اسفبار» است و اگر حکومت در برکناری فرمانده پولیس اقدام نکند، از روز سه‌شنبه تمام اصناف دکان‌های‌شان را خواهند بست.

بهاءالدین رحیمی، رییس اتحادیهی صرافان نیز ضمن ابراز نگرانی از تهدیدات امنیتی علیه صرافان هرات، گفت: «از شروع سال پانزده صراف ربوده شده‌اند و اکنون نیز دو نفر در قید آدم‌ربایان اند.»

آقای رحیمی همچنان گفت که تنها دو صراف به همکاری نیروهای امنیتی از قید آدم‌ربایان رها شده و متباقی با پرداخت پول گزاف آزادی خود را خریده‌اند.

نثاراحمد مصدق، رییس اتحادیه‌ی داکتران در ولایت هرات نیز در این نشست گفت که داکتران همه‌روزه با تهدیدات تلفنی مواجه اند. به‌گفته‌ی او، از شروع سال جاری تا کنون پنج داکتر در هرات ربوده شده‌اند که همه با پرداخت پول گزاف از قید آدم‌ربایان رها شده‌اند.

آقای مصدق هشدار داد در صورتی که والی هرات و حکومت مرکزی در تأمین امنیت داکتران تلاش نکند، تمامی یک‌هزار داکتر در این ولایت کشور را ترک خواهند کرد.

باشندگان هرات در ۲۴ جدی نیز به دنبال نشر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر شکنجه‌ی یک فرد توسط سلطان داوود، فرمانده پولیس این ولایت، دست به تجمع اعتراضی زده و خواهان برکناری او شده بودند.

این همه درحالی است که براساس یک گزارش هیأت اعزامی مجلس نمایندگان به ولایت هرات، فرمانده پولیس هرات به فساد آلوده است و هیچ نوع توانایی و درایت اداره‌ی امنیت هرات را ندارد.

عبدالستار حسینی، رییس هیأت اعزامی مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز این مجلس گفت که فرمانده پولیس هرات هفته‌وار به‌صورت مجموعی نزدیک به ۴۰ لک افغانی از دروازه‌ی میرداوود، گمرک اسلام‌قلعه، شاه‌راه و مسجد شیله سفید پول دریافت می‌کند. به گفته‌ی او، فرمانده پولیس هرات برخی از حوزه‌های امنیتی شهر هرات را در بدل پول می‌فروخته است.