غنی و مرکل

ادامه‌ی خشونت‌ها همزمان با مذاکرات صلح غیرقابل پذیرش است

مرکل در گفت‌وگو با غنی:

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که ادامه‌ی خشونت‌ها همزمان با مذاکرات صلح غیرقابل پذیرش است.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که خانم مرکل این گفته‌ها را شام روز گذشته (چهارشنبه، ۸ دلو) با رییس‌جمهور اشرف غنی از طریق ویدیوکنفرانس مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، انگلا مرکل با تأکید بر برقراری آتش‌بس در افغانستان گفته است: «این غیرقابل پذیرش است که هم مذاکرات [صلح] و هم خشونت‌ها ادامه داشته باشد و به مردم آسیب برسد.»

او همچنان افزوده است که آلمان از یک افغانستان مستقل و مترقی که در آن نظام دموکراتیک مسلط باشد، حمایت می‌کند. صدراعظم آلمان تأکید کرده است که تلاش‌های کشورهای کمک‌کننده‌ی افغانستان باید باعث تأمین صلح و ثبات در افغانستان شود.

او همچنان افزوده است که کشورش به‌خاطر ادامه‌ی کمک‌ها به افغانستان متعهد است.

از سویی هم، به نقل از خبرنامه‌ی ریاست‌جمهوری دو طرف در مورد کنفرانس وزرای دفاع ناتو که در ماه فبروری برگزار می‌شود، تأثیر آن بر گفت‌وگوهای صلح و تداوم حمایت از افغانستان به‌ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی در این کنفرانس، نیز بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. همچنان دو طرف در مورد گسترش روابط تجارتی میان دو کشور نیز صحبت کرده‌اند.

رییس‌جمهور غنی با قدردانی از کمک و همکاری آلمان در عرصه‌های مختلف در کشور گفته است که افغانستان از تمامی امکانات به‌خاطر گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور، استفاده خواهد کرد.

او افزوده است که افغانستان ایجاد دهلیز هوایی میان دو کشور را بررسی می‌کند تا تولیدات افغانستان به‌ویژه میوه‌ی تازه و خشک به مارکیت‌های آلمان برسد. ارگ ریاست‌جمهوری گفته است که صدراعظم آلمان نیز از پیشنهاد استقبال کرده است.