غنی

غنی: با افزایش خشونت، حقانیت جمهوریت ثابت شده است

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید به میزانی که گروه طالبان خشونت‌ها را در کشور افزایش داده، حقانیت نظام جمهوریت نیز ثابت شده است.

آقای غنی که امروز (پنج‌شنبه، ۳۰ دلو) در مراسم افتتاح «کارگاه تعقیب و تحقق تعهدات کنفرانس ژنو ۲۰۲۰» صحبت می‌کرد، گفت که دنیا درک کرده است که افغانستان به‌حیث یک «جامعه»، «ملت» و دولت در برابر موجی از حملات خشونت‌آمیز قرار دارد.

او افزود که قربانی اعضای جامعه‌ی مدنی، خبرنگاران و شخصیت‌های «برازنده»‌ی علمی، سیاسی و اجتماعی افغانستان موجب همدردی دنیا شده است. رییس‌جمهور تأکید کرد که اجماع ملی برای ایجاد صلح پایدار و با عزت، امروز به اجماع بین‌المللی برای دیپلوماسی فعال جهت ایجاد یک صلح پیدار و دایمی مبدل شده است.

در همین حال، او گفت که ضرورت منطقه‌ای و بین‌المللی فشار‌های مثبت و همه‌جانبه بر گروه طالبان و حامیان‌شان احساس و واضح شده است.

از سویی هم، رییس‌جمهوری کشور گفت که افغانستان برای بیرون‌شدن از وضعیت کنونی باید از تجربه‌های کشورهای جهان به‌خصوص آسیای شرقی استفاده کند. به گفته‌ی او، این کشورها با رهبری و توجه و تمرکز به احداث زیربناها، قابلیت موفقیت بر گذشته، تمرکز بنیادی بر اصول، انسجام و استفاده‌ی مؤثر از منابع و پذیرش تغییر و تحویل به حیث یک اصل توانسته‌اند به اقتصاد بزرگ جهان مبدل شوند.

او افزود: «[هم‌اکنون هم] جای خرسندی است که پروژه‌های بزرگ منطقوی روزانه تطبیق می‌شود و اجماع برای ایجاد افغانستان به‌حیث چهارراه منطقه، روز تا روز قوی تر می‌شود.»

آقای غنی در ادامه خاطرنشان کرد که تعهدات افغانستان در قبال وعده‌های جامعه‌ی جهانی ساده است و عمده‌ترین آن تطبیق ارزش‌های قانون اساسی افغانستان می‌باشد. او گفت: «تمام اصولی را که از سوی دنیا قبول کردیم، این است که ارزش‌های قانون اساسی را تطبیق کنیم. مالکیت، طرح، تطبیق و نظارت مطلقا به دوش دولت افغانستان گذاشته شده است.»