صدسالگی روابط دیپلماتیک افغانستان و ترکیه

از یک قرن روابط دیپلماتیک میان افغانستان و ترکیه در کابل تجلیل شد

روابط دیپلماتیک افغانستان و ترکیه امروز صدساله شد. از صدمین سال این روابط با حضور وزیر خارجه‌ی افغانستان، وزیران کابینه، نمایندگان شورای ملی، سفیران و دیپلماتان کشورهای همکار دولت افغانستان در کابل تجلیل شد. وزیر خارجه‌ی ترکیه در این مراسم به‌گونه‌ی آنلاین شرکت کرده بود.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی کشور با اشاره به مشترکات فرهنگی، دینی و عرفانی میان افغانستان و ترکیه، حضور «مولانای بزرگ» را نمادی از پیوندهای معنوی میان مردم دو کشور دانست.

آقای اتمر همچنان گفت که ترکیه در منطقه و جهان اسلام نقش مهم دارد و می‌تواند در تقویت اجماع منطقوی برای روند صلح افغانستان نیز نقش کلیدی بازی کند.

او ضمن این‌که گفت که ابتکار ترکیه و حمایت آن کشور از روند صلح افغانستان بسیار با اهمیت است، از ترکیه خواست که افغانستان را برای رسیدن به صلح دایمی کمک کند.

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه نیز گفت که دولت و مردم افغانستان در شرایط سخت و دشوار و در زمان جنگ استقلال در کنار مردم ترکیه بوده‌اند. آقای اوغلو همچنان گفت که افغانستان از نخستین کشورهایی بود که مجلس ملت کبیر ترکیه را به رسمیت شناخت.

وزیر خارجه‌ی ترکیه در ادامه گفت که کشورش از روند صلحی که منجر به ختم جنگ، پایان خشونت‌ها و ایجاد صلح پایدار در افغانستان شود، حمایت و برای رسیدن به چنین صلحی، با دولت افغانستان همکاری می‌کند.

روابط دیپلماتیک میان کابل و انقره از ۱۹۲۱ میلادی آغاز شده است. به گفته‌ی وزیر خارجه‌ی کشور، سفیران افغانستان و ترکیه در روسیه در اول مارچ ۱۹۲۱ میلادی پیمان روابط دیپلماتیک که سفیر ترکیه در کابل در یادداشتی از آن به‌عنوان «پیمان اتفاق» یاد کرده، را در مسکو به امضا رساندند.