درگیری نیرورهای دولتی با افراد حبیب‌الله غوریانی

عملیات والی هرات برای بازداشت غوریانی؛ تاکنون ۳۱ غیرنظامی و ۵ نظامی زخمی شده‌اند

عملیات نظامی به فرماندهی والی ولایت هرات برای بازداشت یک فرمانده محلی در شهرک جبرئیل، واقع در شهر هرات تاکنون دست‌کم ۳۶ زخمی برجای گذاشته است. براساس فهرستی که به اطلاعات روز رسیده است، در میان این زخمیان زنان و کودکان نیز شامل اند.

محمد رفیق شیرزی، سخن‌گوی صحت عامه ولایت هرات به روزنامه اطلاعات روز گفت که وضعیت صحی سه تن از زخمیان وخیم است.

عملیات بازداشت حبیب‌الله غوریانی در منطقه مسکونی و پرجمعیت جبرئیل با اعزام نیروهای ویژه پولیس عصر روز چهارشنبه (۱۳ حوت) آغاز شد و به گفته‌ی باشندگان محل، تاکنون درگیری میان پولیس و نیروهای وابسته به غوریانی ادامه دارد.

شاهدان عینی گزارش کرده‌اند که ساحه کاملاً نظامی است و اجازه بیرون شدن از خانه به کسی داده نمی‌شود. برخی از باشندگان نیز گفته‌اند که پولیس هرکسی را در کوچه می‌بیند، هدف قرار می‌دهد.

فهرست زخمیان جبرئیل هرات

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله در پاسخ به پرسش روزنامه اطلاعات روز گفت که سید عبدالواحید قتالی، والی ولایت هرات رهبری عملیات را به عهده دارد و دلیل انجام این عملیات را نیز از وی بپرسید. اما آقای قتالی گفته است که نیروهای پولیس وارد خانه غوریانی شده و وی را بازداشت می‌کنند.

رضا یک تن از ساکنان جبرئیل هرات به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که صدای شلیک جنگ افزارهای سبک و سنگین شنیده می‎شود و هیچ کس اطلاعی از حضور حبیب‌الله غوریانی در ساحه ندارد. او می‌افزاید که خانه مسکونی آقای غوریانی توسط نیروهای دولتی محاصره شده است.

ماجرا پس از آن آغاز شده است که حوالی ساعت چهار عصر روز چهارشنبه عده‌ای به بازگشایی رستورانت نان و پیاز اعتراض کرده‌اند. یک شاهد عینی به اطلاعات روز گفته است که مردم قبلا از فعالیت این رستورانت به پولیس شکایت کرده بودند اما پولیس به شکایت آنان رسیده نکرده است.

این منبع به اطلاعات روز گفت: «مردم به غوریانی شکایت کرده بودند. صاحب این رستورانت از نزدیکان نجیب‌الله محبی، منشی شورای ولایتی هرات است. او می‌خواست با زور رستورانت را باز کند. تنش از این‌جا آغاز شد. امروز موترهای گاردهای غوریانی را با خشت زدند. آن‌ها وقتی خواستند جویای این حمله شوند، یک رنجر پولیس با سرعت به ساحه حاضر شد. سپس درگیری میان پولیس و نیروهای غوریانی در گرفت.»

در همین حال دفتر والی هرات در اعلامیه‌ای گفته است که پولیس به درخواست برخی از ساکنان جبرئیل برای بازداشت افراد مسلح غیرمسئول اقدام کرده است. در این اعلامیه آمده است: «روز گذشته افراد مسلح حبیب غوریانی در شهرک جبرئیل شماری از هم‌شهریان را مورد آزار و اذیت و لت‌وکوب قرار داده‌اند.»

حبیب‌الله غوریانی، نامزد پیشین انتخابات مجلس‌نمایندگان از ولایت هرات است. او متهم به داشتن افراد مسلح غیرمسئول و آزار برخی از باشندگان هرات است.

  1. حمله به غوریانی بهانه ای بیش نیست، قضایایی پیچیده ای پشت این حمله تمام عیار دولت به رعیت بود؛ غوریانی همیشه حامی مردم بوده و در ایام برگذاری مراسم عاشورای حسینی به بهترین شکل امنیت مردم را در کنار نیروهای دولتی تامین میکرد تا جلیی که مورد تقدیر و تحسین خود وحید قتالی(والی هرات)قرار گرفت و هیچ گاه مردم از ایشان شکایتی نداشتند. این واقعه طی یک برنامه از پیش طراحی شده برای ایجاد ربح و وحشت و تست مردم جبرییل برای اینکه بدانند این مردم مسلح اند و یا خیر و یا اینکه تعصب بجهت پیشرفت و تفاوت قومی ساکن در جبرییل با دیگر هراتیان و همچنین آزادی خواهی و پیشرفت های علمی و فرهنگی مردم مقیم در ساحه جبرییل هرات همیشه برای دیگران یک امر غیر قابل قبول بود، برخورد غیر انسانی به مردم ملکی و شکنجه و کشتن وحشتناک افراد دستگیر شده نظامی در محل مسکونی جلوی چشم زنان و کودکان ؛ ایجاد وحشت غیر قابل تصور در روز و شب درگیری به شدت محکوم است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *