بعد از سال ۲۰۱۸ در اروپا تقریبا روزانه ۱۷ کودک مهاجر بی‌سرپرست ناپدید شده‌اند

مترجم: علی‌احمد حبیبی

تحقیقات روزنامه گاردین و گزارشگران بدون مرز در قالب «جنبش گم‌شدگان اروپا»، نشان می‌دهد که از جنوری سال ۲۰۱۸ تا دسمبر ۲۰۲۰ در اروپا، مخصوصا در کشورهای یونان، ایتالیا و آلمان، ۱۸۲۹۲ کودک مهاجر بی‌سرپرست، به‌صورت میانگین ۱۷ کودک در روز، ناپدید شده­اند. تنها در سال ۲۰۲۰ به تنهایی ۵۷۶۸ کودک در ۱۳ کشور اروپا ناپدید شده‌اند.

براساس داده­های به‌دست آمده، ۹۰ درصد از این کودکان پسر بوده­اند و از هر ۶ نفرشان، یک نفر زیر ۱۵ سال سن داشته است. بیشتر این کودکانی که در سه سال اخیر گم شده­اند از کشورهای الجزیره، اریتره، گینه و افغانستان بوده­اند که در صدر لیست کشورهای دیگر قرار دارند.

در این تحقیق در نتیجه اطلاعات مربوط به کودکان بی‌سرپرستِ ناپدید شده از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به‌دست آمده است که شامل کشورهای ناروی، مولداوی، سوئیس و انگلستان نیز می‌شود. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که اطلاعات ارائه شده، اغلب ناسازگار یا ناقص است. به عبارتی، تعداد واقعی کودکان گم‌شده می‌تواند بسیار بیشتر از آمار ارائه شده باشد.

آمارهای ارائه شده از کشورهای اسپانیا، بلژیک و فینلند هم صرفا تا سال ۲۰۱۹ می‌باشد. دنمارک، فرانسه و بریتانیا نیز هیچ اطلاعاتی در این زمینه ارائه نکرده­اند.

یافته­های این تحقیق سوالات مهمی را علیه دولت­های اروپایی و اراده آن‌ها برای محافظت از کودکان بی‌سرپرست مهاجر، مطرح می‌کند.

فدریکا توسکانو، رییس حمایت و مهاجرت در موسسه کودکان مفقودشده اروپا (یک سازمان غیردولتی که انجمن­های خیریه مردمی را در سراسر اروپا به یکدیگر متصل می‌کند) گفت: این داده­ها برای درک عمق فاجعه رخ‌داده در اروپا «بسیار مهم» است. وی گفت: «تعداد بالای کودکان گم‌شده، نشان از عدم‌ کارایی سیستم محافظت از کودکان دارد.»

وی گفت: کودکان بی‌سرپرست از جمله مهاجرانی هستند که بیشتر در معرض خشونت، سوء استفاده و قاچاق قرار دارند. توسكانو می­افزاید: «سازمان‌های جنایی به طور فزاینده­ای در حال هدف قراردادن كودكان مهاجر، به خصوص افراد بی‌سرپرست هستند و بسیاری از آن‌ها قربانی کار و اهداف جنسی، تکدی‌گری اجباری و قاچاق مواد مخدر می‌شوند.»

در مارچ ۲۰۱۹، روزنامه گاردین و جنبش گم‌شدگان اروپا دریافتند که حداقل ۶۰ کودک ویتنامی، از کمپ­های کشور هالند ناپدید شده­اند. مقامات هلندی احتمال می­دهند که این کودکان برای کار در مزارع حشیش و یا آرایشگاه­های ناخن در بریتانیا قاچاق شده باشند.

هرمان بولهار، گزارشگر ملی هلند در مورد قاچاق انسان گفت كه تحقیقات نشان می­دهد كه نیاز شدید برای اقدام فوری و همکاری در سطح اروپا احساس می­شود تا دلیل ناپدیدشدن هزاران كودك بی‌سرپرست مهاجر به‌صورت گسترده بررسی شود. وی گفت: «ما نباید توجه‌مان را از این کودکان کم کنیم، آنها شایسته و نیازمند حمایت ما هستند.»

در حالی که تقریبا در همه کشورهای شامل این تحقیق، فرایندهای مفصلی برای مقابله با ناپدیدشدن افراد زیر سن قانونی وجود دارد، اما طبق گزارش سال ۲۰۲۰ شبکه مهاجرت اروپا، بخشی از کشورهای اتحادیه اروپا، همیشه در میدان عمل خوب عمل نمی‌کنند. بیشتر مشکلات به عدم پیگیری ارگان­های مربوطه در هنگام گم‌شدن کودکان و یا عدم همکاری کافی بین مقامات پلیس و مقامات پناهندگی حامی کودکان برمی‌گردد.

توسكانو می­گوید: «اطلاعات بسیار محدودی در پرونده­های كودكان مهاجر گم‌شده ثبت شده است. و اغلب تصور می­شود كه كودك مهاجر در كشور دیگری پناهنده شده باشد، اگرچه همکاری­های بین مرزی نیز در این موارد عملا وجود ندارد.» وی می­افزاید: «دلایل بی‌شماری برای ناپدیدشدن این کودکان وجود دارد. از جمله طولانی‌بودن پروسیجر­های جلب حمایت بین‌المللی برای اسکان آن‌ها در کشورهای پذیرنده یا بازگرداندن آن‌ها به خانواده­های‌شان. بسیاری هم در شرایط نامناسب امکانات رفاهی و گاها بدون دسترسی به امکانات آموزشی نگهداری می­شدند.»

سخن‌گوی کمیسیون اروپا نیز گفت که «نگرانی عمیقی در مورد ناپدیدشدن این کودکان وجود دارد.» او اضافه کرد که کشورهای عضو «باید برای پاسخ‌گویی و جلوگیری از ناپدیدشدن کودکان در مهاجرت با توسعه سیستم­های جمع‌آوری اطلاعات و همکاری مرزها اقدامات جدی‌ای انجام دهند.»