ملا عبدالمنان نیازی

ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه‌ی انشعابی گروه طالبان جان باخت

بستگان ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه‌ی انشعابی گروه طالبان که چندی پیش در هرات زخمی شده بود، تأیید می‌کنند که او در یکی از شفاخانه‌ها در کابل جان باخته است.

برادرزاده‌ی ملا عبدالمنان نیازی در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که او حوالی ساعت ۲:۰۰ بامداد امروز (شنبه، ۲۵ ثور) جان باخته است.

او افزود که قصد داشتند آقای نیازی را برای درمان بیشتر به ترکیه منتقل کنند، اما برای این اقدام مجال نیافته‌اند.

منابع امنیتی تا کنون به‌گونه‌ی رسمی در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

ملا عبدالمنان نیازی روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته (۲۲ ثور) در کمین افراد مسلح ناشناس در مرز میان ولسوالی‌های گذره و ادرسکن هرات از ناحیه‌ی سر شدیدا زخمی شده بود.

تا کنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه‌ی انشعابی گروه طالبان به رهبری ملا محمدرسول و یکی از مخالفان شدید تحریک طالبان به رهبری ملا هبت‌‎الله آخوندزاده بود. بارها میان هواداران نیازی و طالبان ملا هبت‌الله درگیری‌های خونین رخ داده است.

ملا عبدالمنان نیازی در دوران حاکمیت گروه طالبان به عنوان والی در بلخ نیز کار کرده است. او به کشتار «هزاره‌ها» در این ولایت متهم بود.

نیازی همچنان یکی از منتقدان سیاست کشورهای ایران و پاکستان در قبال افغانستان بود. او بارها رهبری گروه طالبان را نیز به کشتار غیرنظامیان و تأمین منافع کشورهای خارجی متهم کرده بود.

ملا عبدالمنان نیازی در ولایت هرات صدها جنگ‌جو داشت و بارها با جنگ‌جویان گروه طالبان به رهبری ملا هبت‌الله آخندزاده به درگیری نظامی پرداخته بود.

طبق برخی از گزارش‌ها، ملا نیازی در سال‌های اخیر از سوی امنیت ملی برای تضعیف قدرت طالبان در هرات حمایت می‌شده است.