واکنش والی هرات به تشییع جنازه‌ی ملا نیازی: ما پشت سر مرده حرف نمی‌زنیم

در پی انتقاد شماری از شهروندان کشور از برگزاری مراسم تشییع جنازه‌ی ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه انشعابی گروه طالبان به رهبری ملامحمدرسول در شهر هرات، سیدعبدالوحید قتالی، والی این ولایت می‌گوید که دولت مانع دفن هیچ کسی از جمله مخالفان مسلح نمی‌شود.

آقای قتالی امروز (دوشنبه، ۲۷ ثور) در یک نشست خبری در شهر هرات گفت که حکومت به بستگان افرادی که در صف مقابل دولت قرار دارند، اجازه‌ی دفن و کفن آنان را می‌دهد.

او افزود که برای دفن ملا عبدالمنان نیازی حکومت افغانستان خدمات ارایه نکرده است. والی هرات تأکید کرد: «ما از قدیم گفته‌ایم که معمولاً پشت سر مرده گپ نمی‌زنیم. اگر کسی می‌خواهد مرده‌ی خود را دفن کند، ما ممانعت نمی‌کنیم.»

مراسم تشییع جنازه‌ی معاون شاخه انشعابی گروه طالبان به رهبری ملامحمدرسول روز گذشته با حضور بیش از صد نفر در گازرگاه شهر هرات برگزار شد. در این مراسم تعدادی از افراد مسلح این گروه نیز اشتراک کرده بودند.

والی هرات گفته است که در این مراسم بیشتر از شش میل سلاح دیده نشده است.

برگزاری این مراسم در شهر هرات با انتقاد تند شهروندان کشور مواجه شد. آنان گفته بودند که نباید اداره‌ی محلی هرات اجازه‌ی دفن او را در داخل شهر و با اشتراک جنگ‌جویان و فرماندهان طالبان می‌داد.

همچنان در این مراسم، گروه طالبان محمدخالد، فرزند ۲۳ ساله‌ی ملا عبدالمنان نیازی را به‌عنوان جانشین او برگزیدند. او در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که راه پدرش را همچنان در مخالفت با سیاست‌های پاکستان و ایران ادامه می‌دهد و هیچ گاهی از موضع‌گیری خود کوتاه نخواهد آمد.

ملا عبدالمنان نیازی روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته (۲۲ ثور) در کمین افراد مسلح ناشناس در مرز میان ولسوالی‌های گذره و ادرسکن هرات از ناحیه‌ی سر زخمی شده بود. او روز گذشته در یکی از شفاخانه‌های کابل درگذشت.

تا کنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه‌ی انشعابی گروه طالبان به رهبری ملا محمدرسول و یکی از مخالفان شدید تحریک طالبان به رهبری ملا هبت‌‎الله آخوندزاده بود. بارها میان هواداران نیازی و طالبان به رهبری ملا هبت‌الله درگیری‌های خونین رخ داده است.

ملا عبدالمنان نیازی در دوران حاکمیت گروه طالبان به عنوان والی در بلخ نیز کار کرده است. او به کشتار «هزاره‌ها» در این ولایت متهم بود.

نیازی همچنان یکی از منتقدان سیاست کشورهای ایران و پاکستان در قبال افغانستان بود. او بارها رهبری گروه طالبان را نیز به کشتار غیرنظامیان و تأمین منافع کشورهای خارجی متهم کرده بود.

ملا عبدالمنان نیازی در ولایت هرات صدها جنگ‌جو داشت و بارها با جنگ‌جویان گروه طالبان به رهبری ملا هبت‌الله آخندزاده به درگیری نظامی پرداخته بود.

طبق برخی از گزارش‌ها، ملا نیازی در سال‌های اخیر از سوی امنیت ملی برای تضعیف قدرت طالبان در هرات حمایت می‌شده است.