بانک جهانی

بانک جهانی: افغانستان برای احیای مجدد اقتصاد خود به ادامه‌ی حمایت‌های بین‌المللی نیاز دارد

هارتویگ شیفر، معاون بانک جهانی برای کشورهای جنوب آسیا گفته است که افغانستان برای احیای مجدد وضعیت اقتصادی خود که از شیوع کرونا متأثر شده است، به ادامه‌ی حمایت‌های بین‌المللی نیاز دارد.

شیفر این اظهارات را روز پنج‌شنبه (۲۰ جوزا) در پایان سفر سه‌روزه‌اش به افغانستان مطرح کرده و افزوده است که حفاظت از دستاوردهای انکشافی دو دهه‌ی اخیر افغانستان که با دشواری زیاد به‌دست آمده است، نیز به ادامه‌ی حمایت‌های بین‌المللی نیاز دارد.

بانک جهانی در اعلامیه‌ای گفته است که هارتویگ شیفر در جریان این سفر با رییس‌جمهور اشرف غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، محمدخالد پاینده، سرپرست وزارت مالیه و شماری دیگر از اعضای کابینه و شرکای بین‌المللی افغانستان دیدار کرده است.

او بر تعهد و حمایت پایدار بانک جهانی از افغانستان در راستای مقابله با پیامدهای منفی ویروس کرونا و تلاش‌ها برای رسیدن به یک آینده‌ی بهتر و صلح‌آمیز برای افغانستان تأکید کرده است.

طبق اعلامیه‌ی بانک جهانی، شیفر گفته است که به‌دلیل شیوع کرونا و ابهام در اوضاع سیاسی و امنیتی و همچنین کاهش احتمالی کمک‌های جامعه جهانی، رشد اقتصادی افغانستان سیر بطی دارد.

به‌گفته‌ی او، انتظار می‌رود که رشد اقتصادی افغانستان در سال جاری میلادی به یک درصد و در سال ۲۰۲۲ میلادی به حدود سه درصد برسد.

همین طور، او پیش‌بینی کرده است که دولت افغانستان در سال‌های آینده نیز به‌منظور ادامه‌ی ارائه خدمات در بخش‌های صحت، آموزش، حمایت از سکتور خصوصی، ایجاد زمینه‌ی کار و کمک به مردم و جوامع نهایت آسیب‌پذیر به کمک‌های جامعه جهانی وابسته باقی خواهد ماند.

با این حال، معاون بانک جهانی افزوده است: «بانک جهانی یکجا با شرکای بین‌المللی به تداوم حمایت از افغانستان در راستای دست‌یافتن این کشور به خودکفایی و رشد اقتصادی پایدار متعهد باقی می‌ماند.»

در اعلامیه‌ی بانک جهانی آمده است که هارتویگ شیفر در جریان این سفر سه‌روزه‌اش، در نشست سالانه کمیته رهبری صندوق بازسازی افغانستان نیز شرکت کرده است.

شیفر همچنین با نمایندگان کشورهای کمک‌کننده دیدار و تعهدات مالی کنفرانس ژینو را بررسی کرده است. او در این دیدار بر لزوم حمایت از دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای تسریع روند اصلاحات، تقویت سکتور خصوصی و تداوم ارائه خدمات عامه تأکید کرده است.