آغاز درس‌های دانشگاه‌ها
عکس: شبکه‌های اجتماعی

مکاتب و دانشگاه‌ها در سراسر کشور تعطیل و فعالیت هتل‌های عروسی نیز متوقف می‌شود

وزارت صحت عامه‌ی کشور اعلام کرده است که تمام مراکز آموزشی دولتی و خصوصی شامل مکاتب، دانشگاه‌ها، انستیتوت‌ها، کورس‌ها، مدرسه‌های دینی و کودکستان‌ها سر از فردا (شنبه، ۲۲ جوزا) برای دو هفته رخصت خواهد بود.

در اعلامیه‌ی این وزارت آمده است که این تصمیم در مشورت و هماهنگی با وزارت‌های تحصیلات عالی، معارف، اداره عالی تعلیمات مسکلی – تخنیکی و دیگر نهادهای مربوطه به‌منظور جلوگیری از شیوع بیشتر موج سوم ویروس کرونا گرفته شده است.

طبق فیصله‌ی وزارت صحت عامه، تمامی تالارها و هتل‌های عروسی و سالن‌های کنفرانس نیز سر از فردا برای دو هفته مسدود می‌شود. وزارت صحت از شهرداری‌های کابل و ولایات خواسته است که در قسمت تطبیق این فیصله، با این وزارت همکاری کنند.

وزارت صحت همچنین فیصله کرده است که جلسات غیرضروری در تمام نهادهای دولتی و غیردولتی متوقف شود و شهرداری‌ها از ازدحام در ساحات مختلف شهر جلوگیری کنند.

همین‌طور، از تمام ادارات دولتی و غیردولتی که مراجعین زیاد دارند، خواسته شده است که ازدحام را طوری مدیریت کنند که فاصله بین افراد کم‌تر از یک‌ونیم متر نباشد.

در مورد کارمندان خدمات ملکی که بالاتر از ۵۵ سال سن دارند و یا به یکی از امراض مزمن (شکر، قلبی و سرطان) مبتلا اند و همچنین خانم‌های باردار نیز گفته شده است که این افراد باید کارشان را از خانه انجام بدهند.

از امامان مساجد و نمازگزاران خواسته شده است که در هنگام ادای نماز، فاصله یک‌ونیم متری را رعایت و تا حد ممکن نماز جماعت را در فضای آزاد ادا کنند.

به رانندگان و سرنشین‌های موترهای مسافربری از جمله تکسی‌ها و بس‌ها توصیه شده است که از ماسک استفاده کنند. از عموم مردم نیز خواسته شده است که به محلات مزدحم بیرون از خانه نروند و در حالات ضروری حتما از ماسک استفاده کنند.

در بخشی از اعلامیه‌ی وزارت صحت عامه آمده است که تا اطلاع بعدی ملاقات با زندانیان متوقف شود، تمام حوض‌های آب‌بازی، حمام‌های عمومی، سونا و کلپ‌ها برای دو هفته مسدود و مسابقات ورزشی نیز برای دو هفته متوقف شود.

از نهادهای امنیتی خواسته شده است که از هر گونه تجمعات که در آن فاصله‌ی اجتماعی رعایت نشده باشد، جلوگیری کنند.

در مورد رستورانت‌ها نیز فیصله شده است که با رعایت فاصله‌ی یک‌ونیم متری بین دو نفر و با رعایت تهویه‌ی مناسب، خدمات ارائه کنند. از مالکان رستورانت‌ها خواسته شده است که در صورت امکان از مهمان‌های‌شان در فضای باز پذیرایی کنند.

طبق فیصله‌ی وزارت صحت، برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی به‌صورت عمومی و در فضای بسته نیز موقتا تعلیق شود.

این درحالی است که اخیرا شیوع کرونا در افغانستان به‌گونه‌ی بی‌سابقه افزایش یافته است. وزارت صحت پیشتر مراکز آموزشی را تنها در ۱۶ ولایت تعطیل اعلام کرده بود، اما به نظر می‌رسد که وضعیت در تمامی ولایت مطلوب نیست و به همین دلیل وزارت صحت دست به تعطیل سراسری مکاتب و دانشگاه‌ها زده است.