عبدالله: واگذاری پی‌هم ولسوالی‌ها برنامه‌ریزی‌شده نیست

به‌دنبال سقوط چندین ولسوالی در هفته‌های اخیر به‌دست گروه طالبان، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که ادعای واگذارای پی‌هم و برنامه‌‌ریزی‌شده‌ی ولسوالی‌ها به این گروه درست نیست.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی امروز (سه‌شنبه، ۲۵ جوزا) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که‌آقای عبدالله این موضوع را در نشستی که از سوی نهاد «فریدریش ایبرت» در کابل برگزار شده بود، مطرح کرده است. در این نشست شماری از رهبران جوان نیز اشتراک داشته‌اند.

به نقل از خبرنامه، او گفته است: «رهایی پی‌درپی ولسوالی‌ها از سوی نیروهای امنیتی جزئی از پلان منظم نیست و ادعایی مبنی بر اینکه گویا از روی یک پلان به طالبان واگذار می‌شود، درست نیست.»

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افزوده است که عوامل متعدد سبب شده تا نیروهای امنیتی ولسوالی‌ها و مناطق را رها کنند. او تأکید کرده است با وجود اینکه سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها، نگرانی‌هایی را در میان مردم ایجاد کرده، اما مردم از نیروهای امنیتی حمایت می‌کنند.

عبدالله عبدالله همچنین گفته است: «می‌دانیم که شرایط ناگوار است، اما مسئولیت همه‌ی ما است که بار سختی را بکشیم و از وضعیت موجود گذر کنیم.»

او با اشاره با گفت‌وگوهای صلح هم گفته است که دولت افغانستان و جامعه‌ی جهانی متفقند که معضل کنونی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد، اما طالبان تا هنوز به آن قناعت نکرده‌اند.

آقای عبدالله تأکید کرده که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان آخرین دلیل ادامه‌ی جنگ طالبان از میان رفته است و یگانه راه‌حل دوام مذاکرات است. همچنین به گفته‌ی او، جنگ کنونی این گروه مشروعیت ندارد.

اما رحمت‌الله اندر، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی به‌صورت ضمنی گفته است که سقوط ولسوالی‌ها، تبلیغات دشمن (طالبان) است و آنان در تلاشند تا مورال مردم را ضعیف کنند.

او همچنین گفته است که در مدیریت جنگ بیش از هر زمان دیگر میان نیروهای دفاعی و امنیتی هماهنگی به‌میان آمده و در هر منطقه‌ای که از لحاظ سوق وا داره‌ی جنگ مناسب باشد، این نیروها جابه‌جا می‌شوند.

آقای اندر افزوده است که تنها در ۲۴ ساعت گذشته، کنترل دو ولسوالی به‌دست نیروهای دولتی افتاده است. او اما از این ولسوالی‌ها نامی نبرده است. روز گذشته وزارت دفاع اعلام کرد که کنترل ولسوالی خان‌آباد ولایت قندوز را به‌دست گرفته است.

این گفته‌ها درحالی مطرح می‌شود که در هفته‌های اخیر طالبان حملات تهاجمی‌شان را بر تعدادی از ولسوالی‌های کشور تشدید کرده‌اند. در ۴۰ روز گذشته، بیش از ۲۰ ولسوالی به‌دست این گروه سقوط کرده است.

افزون بر آن‌ها تعدادی از روستاها نیز در این مدت، به‌دست این گروه سقوط کرده است.