خروج نیروهای آلمانی از افغانستان
HENNING KAISER

آلمان و ایتالیا پایان حضور ۲۰ ساله‌ی نظامی‌شان در افغانستان را اعلام کردند

وزیران دفاع آلمان و ایتالیا اعلام کرده‌اند که روند خروج نیروهای‌شان از افغانستان به پایان رسیده است. نیروهای این دو کشور حدود ۲۰ سال در افغانستان خدمت کرده‌اند.

آخرین سرباز آلمانی دوشنبه شب و آخرین سرباز ایتالیایی نیز سه‌شنبه شب افغانستان را ترک کرده‌اند.

آنگرت کرامپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان روز گذشته (سه‌شنبه، ۸ سرطان) در صحبت با خبرگزاری رویترز، مأموریت ۲۰ ساله نظامیانش در افغانستان را «مرگ‌بارترین» مأموریت نظامی کشورش پس از جنگ جهانی دوم خوانده است.

او گفته است: «این پایان یک فصل تاریخی است. مأموریتی که (بوندسوهر) در آن آزمایش شد و ارتش آلمان خود را در این جنگ ثابت کرد.»

پس از امریکا، آلمان بیشترین سرباز را در افغانستان داشت. خبرگزاری رویترز گفته است که ۵۹ سرباز آلمانی در افغانستان کشته شده‌اند.

از سوی هم، خبرگزاری ایتالیایی آنسا به نقل از لورنزو گورینی، وزیر دفاع این کشور نوشته است که عملیات بازگرداندن سربازان ایتالیایی از افغانستان تکمیل شده است.

او گفته است که در طول ۲۰ سال حضور نظامی ایتالیا در افغانستان، در مجموع ۵۳ سرباز ایتالیایی در جریان نبردها کشته و ۷۲۳ سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

با این حال، وزیر دفاع ایتالیا افزوده است که تعهد جامعه جهانی از جمله ایتالیا نسبت به مسایل افغانستان در همین جا پایان نمی‌یابد، بلکه به اشکال دیگری مانند تقویت همکاری در زمینه‌ی توسعه و حمایت از نهادهای دموکراتیک و جمهوری در افغانستان ادامه می‌یابد.

این همه درحالی است که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان در اول ماه می سال جاری رسما آغاز شد. شماری از مقام‌های امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان نیز تا چند روز دیگر تکمیل می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *