آوارگان جنگ در هرات

جنگ و خشک‌سالی در غرب افغانستان؛ بیش از هشت‌هزار خانواده به هرات آواره شده‌اند

مسئولان در ریاست مهاجرین و عودت‌کنندگان هرات می‌گویند که از آغاز سال جاری تاکنون بیش از هشت‌هزار خانواده به‌دنبال شدت گرفتن جنگ‌ها و خشک‌سالی به هرات آواره شده‌اند.

مبین قادری، رییس مهاجرین و عودت‌کنندگان هرات امروز (چهارشنبه، ۲۳ سرطان) به روزنامه اطلاعات روز گفت که تنها طی یک ماه اخیر، بیش از دوهزار خانواده از ولایت‌‌های هم‌جوار به هرات آواره شده‌اند.

آقای قادری همچنین گفت که بودجه کافی برای کمک به آوارگان جنگ و خشک‌سالی در اختیار ندارند.

او از نهادهای کمک‌رسان می‌خواهد که برای کمک به بی‌جاشدگان داخلی اقدام کنند، تا مشکلات آوارگان جنگ کاهش پیدا کند. بیشتر آوارگان در هرات از ولایت‌های فاریاب، بادغیس و غور هستند.

مریم ۲۷ ساله از ترس شدت گرفتن جنگ با چهار فرزندش به هرات پناه آورده است. او در صحبت با روزنامه اطلاعات روز مدعی است که خانه‌اش در جنگ‌های شهر قلعه‌نو چور و چپاول شده است.

او افزود که حالا با سه خانواده دیگر آواره جنگ از بادغیس در یک اتاق در هرات زندگی می‌کند و حتی نانی برای خوردن ندارد: «قلعه‌نو خیلی جنگ بود و مجبور شدیم که به هرات بیایم. حالا در هرات بخدا قسم یک افغانی ندارم و نمی‌فهمم که چگونه شکم فرزندان خود را سیر کنم.»

همزمان با این، برخی از نمایندگان بادغیس در شورای ولایتی و مجلس نمایندگان در هرات نشست خبری برگزار کردند. این نمایندگان هشدار دادند که اگر به وضعیت جنگ و‌ بی‌جاشدگان داخلی توجه نشود، فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

عبدالعزیز بیگ، رییس شورای ولایتی بادغیس به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که شهر قلعه‌نو زیر آتش جنگ قرار دارد و‌ به این دلیل آوارگان بیشتری به هرات سفر می‌کنند.

هرات به کانون توجه بی‌جاشدگان داخلی مبدل گشته است. بر بنیاد آمار مسئولان ریاست مهاجرین هرات، طی دو دهه اخیر بیش از نیم میلیون بی‌جاشده داخلی در هرات آمده‌اند.