غنی: حامیان طالبان در پاکستان ویرانی‌های افغانستان را علنی جشن می‌گیرند

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که سازمان‌ها و شبکه‌های حامی طالبان در پاکستان به‌گونه‌ی علنی ویرانی افغانستان را جشن می‌گیرند.

آقای غنی این اظهارات را امروز جمعه در کنفرانس بین‌المللی زیر عنوان «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقوی، فرصت‌ها و چالش‌ها» در تاشکند، پایتخت ازبیکستان مطرح کرده است.

غنی گفته است که خلاف تضمین‌های مکرر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان و جنرالان آن کشور، شبکه‌ها و سازمان‌های حامی طالبان در پاکستان ویرانی دارایی‌ها و توانایی‌های مردم و حکومت افغانستان را علنی جشن می‌گیرند.

به‌گفته‌ی غنی، مقام‌های پاکستانی در گذشته گفته بودند که تسلط طالبان بر افغانستان را به سودشان نمی‌دانند و از نفوذشان برای کشانیدن این گروه به میز مذاکره استفاده می‌کنند.

رییس‌جمهور اشرف غنی از پاکستان به دلیل پشتیبانی آن‌کشور از طالبان انتقاد کرده و گفته است که براساس معلومات استخباراتی، اخیرا حدود ۱۰ هزار جنگ‌جو از پاکستان و بخش‌های دیگر وارد افغانستان شده‌اند.

آقای غنی افزود که طالبان روابط‌شان را با دیگر گروه‌های تروریستی قطع نکرده‌اند و خلاف اعلامیه‌های دفتر سیاسی‌شان، از طریق افزایش حملات به دنبال محاصره‌ی اقتصادی شهرها هستند.

با این حال، او گفت که این وضعیت تا هر زمانی که ادامه یابد، آماده‌ی رویارویی با طالبان و حامیان‌شان هستند تا طالبان متوجه شوند که تنها راه‌حل، توافق سیاسی است.

در واکنش به اظهارات رییس‌جمهور غنی، عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان در این کنفرانس گفته است که ملامت کردن پاکستان به‌دلیل جنگ افغانستان درحالی که اسلام‌آباد روند صلح افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی را تسهیل کرده است، عادلانه نیست.

خان گفته است که کشورش از راه‌حل سیاسی برای مساله‌ی افغانستان پشتیبانی می‌کند.