وزیر اطلاعات پاکستان: کابل و اسلام‌آباد بهای شکست سیاست‌های امریکا در افغانستان را می‌پردازند

فوادحسین چودری، وزیر اطلاعات و نشرات پاکستان گفته است که چشم‌انداز عمران خان، نخست‌وزیر این کشور پیوند منطقه با آسیای میانه و اتحادیه اروپا از طریق افغانستان صلح‌آمیز و باثبات است.

چودری این اظهارات را امروز (چهارشنبه، ۶ اسد) در کنفرانس رسانه‌های افغانستان و پاکستان که در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شده بود، مطرح کرده است.

جزییات صحبت‌های چودری از سوی سفارت پاکستان در کابل با رسانه‌ها شریک شده است.

او گفته است که برای بهبود شرایط اقتصادی بخش‌های فقیر منطقه، ثبات سیاسی افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

به‌گفته‌ی او، پاکستان خواهان ایجاد راه‌آهن بین گوادر و تاشکند است و برای رسیدن به این هدف، صلح در افغانستان حیاتی است.

او تأکید کرده است که ایجاد راه‌آهن می‌تواند آسیای میان را با کوریدور اقتصادی چین و همچنین آسیای میانه را با اتحادیه اروپا پیوند دهد: «این یک چشم‌انداز بزرگ است و عمران خان برای تحقق آن تلاش می‌کند.»

وزیر اطلاعات و نشرات پاکستان گفته است که افغانستان و پاکستان دارای روابط مذهبی، جغرافیایی و فرهنگی تاریخی بوده‌اند، اما برخی از عوامل خارجی باعث سوءتفاهم میان دو کشور شده است.

به‌گفته‌ی او، وقتی اتحاد جماهیر شوروی سابق در ۱۹۷۹ میلادی به افغانستان حمله کرد و همچنین زمانی که القاعده برج‌های دوقلوی نیویارک را در سال ۲۰۰۱ میلادی هدف قرار داد، هیچ یک از آنان [نه شوروی سابق و نه القاعده] با پاکستان مشورت نکرده بودند و افغانستان و پاکستان و مردم این دو کشور مجبور به تحمل عواقب آن شدند.

با این حال، فوادحسین چودری گفته است که سیاست‌های ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان شکست خورده است و پاکستان و افغانستان هر دو بهای آن‌را می‌پردازند.

او تأکید کرده است که ابرقدرت‌ها بازی‌های‌شان انجام می‌دهند و سپس منطقه را ترک می‌کنند.

چودری افزوده است که پاکستان نقش یک تسهیل‌کننده را در مذاکرات بین‌الافغانی ایفا می‌کند، اما تنها طرف‌های افغان و مردم این کشور باید درباره‌ی آینده‌ی خود تصمیم بگیرند.

او استدلال کرده است که پاکستان به‌دلیل مشترکات زبانی و فرهنگی با افغانستان، خواهان صلح و ثبات در افغانستان است؛ زیرا، به‌گفته‌ی او، ثبات افغانستان پیش‌شرط پیشرفت اقتصادی کل منطقه است.

وزیر اطلاعات و نشرات پاکستان در جریان صحبت‌هایش علاوه کرده است که عمران خان باورمند است که هیچ جناحی در افغانستان نمی‌تواند به تنهایی یک دولت باثبات در کابل تشکیل بدهد.

به باور نخست‌وزیر پاکستان، تمامی طرف‌ها در افغانستان باید کنارهم نشسته و برای حمایت از صلح و پیشرفت افغانستان و منطقه، یک حاکمیت فراگیر تشکیل بدهند.

به‌گفته‌ی وزیر اطلاعات پاکستان، عمران خان باور دارد که پیش‌شرط‌ها برای حرکت به جلو مفید نیست و طرف‌های افغانستان باید انعطاف نشان بدهند.

این درحالی است که پاکستان بارها از سوی مقام‌های دولت افغانستان به حمایت از طالبان متهم شده است. پاکستان این ادعا را رد کرده است. به تازگی نیز تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد اوج گرفته است.