حمله بر دفتر سازمان ملل

سازمان ملل: طالبان در مورد حمله بر دفتر این سازمان در هرات پاسخ بدهند

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از گروه طالبان خواسته است که در مورد حمله بر دفتر این سازمان در ولایت هرات تحقیقات کامل انجام داه و به آن پاسخ بدهد.

یوناما امروز (یک‌شنبه، ۱۰ اسد) در رشته‌تویتی نوشته است که عاملان حمله بر دفتر سازمان ملل در هرات که در نتیجه‌ی آن یک سرباز افغان کشته شد، پاسخگو باشند. این سرباز افغان وظیفه‌ی محافظت از دفتر یوناما در هرات را بر عهده داشت.

سازمان ملل گفته است که به‌عنوان یک نهاد غیرنظامی در افغانستان تلاش‌هایش را بر حمایت از تلاش‌های صلح، ارتقای حقوق تمام افغان‌ها و ارایه‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی حیاتی به میلیون‌ها افغان متمرکز کرده است.

این سازمان تأکید کرده است که برای رسیدن به این اهداف، باید بتواند کارش را بدون تهدید و خشونت انجام دهد.

براساس آنچه که یوناما نوشته است، سازمان ملل با توجه به رویدادهای خشونت‌آمیز اخیر در هرات و سایر حوادث مرتبط به پرسنل و دارایی‌های این سازمان در دیگر نقاط افغانستان، شدیدا ابراز نگرانی کرده است.

دفتر سازمان ملل متحد در هرات روز جمعه در جریان درگیری میان نظامیان افغان و جنگ‌جویان گروه طالبان هدف اصابت مرمی هاوان و شلیک گلوله قرار گرفت. یوناما در آن زمان اعلام کرد که این حمله توسط عناصر ضد دولت انجام شده است که در نتیجه‌ی آن یک محافظ افغان کشته و شماری هم زخمی شده‌اند.

گروه طالبان گفته بود که هیچ مشکلی از سوی این گروه متوجه دفتر سازمان ملل در هرات نیست. طالبان افزوده بودند که دفتر سازمان ملل در ساحه‌ی جنگی قرار داشت و ممکن است در جریان درگیری به محافظان آن آسیب رسیده باشد.