طالبان کابینه‌ی سرپرست معرفی کردند و جبهه مقاومت می‌گوید ساختار حکومت انتقالی مردم‌سالار را اعلام می‌کند

طالبان پس از نزدیک به یک ماه از ورود به کابل، شام امروز (سه‌شنبه، ۱۶ سنبله) کابینه‌ی سرپرست‌شان را اعلام کردند.

براساس فهرست اعضای کابینه‌ی طالبان، ملا محمدحسن آخند به‌عنوان رییس‌الوزرا و ملا عبدالغنی برادر و مولوی عبدالسلام حنفی به‌حیث معاونان او تعیین شده‌اند.

در ترکیب کابینه‌ی طالبان بری ۱۹ وزارت سرپرست تعیین شده است.
وزارت دفاع به ملا محمدیعقوب، فرزند ملا عمر، بنیانگذار طالبان و وزارت داخله به ملا سراج‌الدین حقانی تعلق گرفته است.

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه و ملا عبدالحق وثیق سرپرست ریاست عمومی استخبارات تعیین شده‌اند.

در کابینه‌ی طالبان هیچ زنی حضور ندارد و به نظر می‌رسد وزارت زنان نیز حذف شده است. همین طور، از هیچ قوم دیگری به استثنای عبدالسلام حنفی از قوم ازبیک، در ترکیب اعضای کابینه به چشم نمی‌خورد.

این درحالی است که طالبان قبلا گفته بودند که دولت همه‌شمول تشکیل می‌دهند.

از سوی هم، تغییراتی که در کابینه‌ی طالبان نسبت به حکومت پیشین دیده می‌شود، این است که وزارت جدیدی زیر نام وزارت دعوت و ارشاد، امر به معروف و نهی از منکر اضافه شده و وزارت آب و برق که قبلا به دو اداره تقسیم شده بود، دوباره به یک وزارت تبدیل شده است.

واکنش‌ها

اعلام کابینه‌ی سرپرست از سوی طالبان واکنش‌هایی را نیز در پی داشته است. جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، رحمت‌الله نبیل، عطامحمد نور و… به آن واکنش نشان داده‌اند.

جبهه مقاومت اعلام کابینه سرپرست را غیرقانونی و نماد بارز دشمنی با مردم افغانستان خوانده است.

این جبهه از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌های بین‌المللی خواسته است که از همکاری سیاسی و دیپلماتیک با طالبان خودداری کنند.

جبهه مقاومت در ادامه گفته است که به‌زودی و پس از مشورت با شخصیت‌های سیاسی و کادرهای تخصصی، ساختار حکومت انتقالی مردم‌سالار و پاسخگو را اعلام خواهد کرد.

رحمت‌الله نبیل در فیسبوک خود نوشته است که “این کابینه نیست، مدرسه حقانیه در اکوره ختک است”.

عطامحمد نور نیز نوشته است که‌ حکومت طالبان در هیچ جای قانون اساسی کشور جایگاه ندارد و فاقد تخصص‌گرایی محض است.

آقای نور حکومت طالبان را تک قومی و غیرتخصصی عنوان کرده و پرسشی را این گونه مطرح کرده است: “مگر ممکن است ده‌ها ادارات تخصصی و حرفوی را با کسانی مدیریت کنیم که سطح بینش‌شان از حکومت‌داری، توسل به مبانی حکومت‌داری قر‌ون وسطایی باشد؟”

او تاکید کرده است: “به‌زودی در هم‌سویی با سایر رهبران سیاسی، دیدگاه جدید خویش را در مورد ساختارشکنی سیاسی و جغرافیایی اعلام می‌کنم.”