خبرنگاران افغان

۱۵۳ رسانه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مجبور به توقف فعالیت شدند

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران:

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران با ابراز نگرانی از افزایش روزافزون خشونت علیه کارمندان رسانه‌ای در افغانستان می‌گوید که از زمان سقوط این کشور به‌دست گروه طالبان تاکنون، ۱۵۳ رسانه مجبور به توقف فعالیت شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران روز گذشته (جمعه، ۲۶ سنبله) با نشر گزارشی همچنین گفته است که در این مدت، هفت‌هزار کارمند رسانه‌ای از تسلط طالبان بر افغانستان متأثر شده‌اند.

در گزارش تأکید شده است که زنان روزنامه‌نگار هم با روی‌کارآمدن این گروه از کار محروم شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران افزوده که رهایی حدود یک‌هزار مجرم از زندان‌های افغانستان توسط طالبان نگرانی‌ها در مورد امنیت جان روزنامه‌نگاران را افزایش داده است. دلیل این موضوع پوشش روند بازداشت این افراد در حکومت پیشین از سوی خبرنگاران خوانده شده است.

این فدراسیون همچنین از بازداشت، ضبط تجهیزات و شکنجه و لت‌وکوب روزافزون روزنامه‌نگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

ده روز پیش (۱۷ سنبله) طالبان تقی دریابی و نعمت نقدی، گزارشگران روزنامه اطلاعات روز را که برای پوشش اعتراض زنان در شهر کابل، رفته بودند، بازداشت و سپس لت‌وکوب کردند.

طالبان هر کدام آنان را به اتاق‌های جداگانه منتقل و سپس زیر ضربه‌ی شلاق قرار داده بودند. آثاری از شلاق و کیبل‌ بر سر، صورت و بدن این دو گزارشگر اطلاعات روز مشاهد می‌شد.

با این حال، فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران گفته است که بیش از ۱۵۰ کارمند رسانه‌ای در افغانستان با ارسال نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل متحد، خواستار اقدامات مشخص برای نجات روزنامه‌نگاران شده‌اند.