سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین

چین مسدودسازی ذخایر ارزی افغانستان را «مجازات دسته‌جمعی» مردم این کشور عنوان کرد

وزارت خارجه‌ی چین مسدودسازی دارایی‌های افغانستان را مجازات دسته‌جمعی مردم این کشور دانسته و گفته است که افغان‌ها با وضعیت بد اقتصادی مواجه هستند.

ژائو لیجیان، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین این اظهارات را روز گذشته (دوشنبه، ۱ قوس) در یک نشست خبری مطرح کرده و امریکا را به تحریم‌های یک‌جانبه متهم کرده است.

او در جریان صحبت‌هایش از جهان خواسته است که برای بهبود وضعیت زندگی مردم افغانستان به‌صورت فوری کمک کند.

لیجیان ضمن تأکید بر بازگرداندن پول‌های مسدودشده به مالکان اصلی آن، همچنین از وقوع فاجعه‌ی انسانی در افغانستان هشدار داده است. او تأکید کرده است که نباید از دارایی‌های افغانستان استفاده‌ی ابزاری شود.

چین، روسیه و پاکستان از کشورهای اند که بارهای بر آزادسازی پول‌های مسدودشده‌ی افغانستان در بانک‌های امریکا، تأکید کرد‌اند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان نیز در ادامه‌ی درخواست‌هایش برای آزادسازی حدود ۱۰ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان، به اعضای کنگره‌ی امریکا نامه نوشته است.

توماس وِست، نماینده‌ی ویژه امریکا در امور صلح افغانستان اما در پاسخ به این نامه‌ی طالبان گفته است که این گروه بحران اقتصادی افغانستان را در نامه‌ی‌شان اشتباه تفسیر کرده است.

از سوی هم، روز گذشته عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در دیدار با اعضای کمیته روابط خارجی کنگره‌ی امریکا، گفته است که مردم افغانستان برای جلوگیری از بحران انسانی و سقوط اقتصادی به کمک مالی فوری نیاز دارند. این درحالی است که بانک جهانی نیز از «سقوط بزرگ» نظام بانکی در افغانستان هشدار داده است.