امریکا کمک تازه ۳۰۸ میلیون دالری به مردم افغانستان را اعلام کرد

دولت امریکا یک بسته جدید کمکی بشردوستانه به ارزش ۳۰۸ میلیون دالر را برای مردم افغانستان اعلام کرد. این کشور همچنین وعده‌ی کمک یک میلیون دوز واکسن کرونا را نیز داده است.

امیلی هورن، سخن‌گوی شورای امنیت ملی امریکا در بیانیه‌ای که امروز (سه شنبه، ۲۱ جدی) از سوی کاخ سفید نشر شد، گفته است که این کمک برای نیازمندان در داخل افغانستان و پناهندگان افغان در کشورهای منطقه است.

هورن گفته است که با بسته‌ی کمکی تازه، مقدار کمک‌های امریکا به افغانستان پس از ماه اکتبر سال گذشته میلادی به ۷۸۲ میلیون دالر می‌رسد. او گفته است که امریکا همچنین بزرگترین اهداکننده‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است.

سخن‌گوی شورای امنیت ملی امریکا همچنین اعلام کرده است که ایالات متحده یک میلیون دوز اضافی واکسن کووید-۱۹ را از طریق COVAX به مردم افغانستان ارائه می‌کند که مجموع واکسن کمکی آن کشور به ۴.۳ میلیون دوز می‌رسد.

به‌گفته او، کمک‌های بشردوستانه جدید توسط آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده (USAID)  مستقیماً از طریق سازمان‌های بشردوستانه مستقل برای تهیه‌ی سرپناه، مراقبت‌های صحی ضروری، کمک‌های زمستانی، کمک‌های غذایی اضطراری و خدمات بهداشتی استفاده خواهد شد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، فقر و گرسنگی در کشور تقربیا فراگیر شده است.

به تازگی مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری با هشدار درباره‌ی وضعیت بشری در افغانستان، گفته است که فاجعه انسانی تمام‌عیار در این کشور در راه است.

این سازمان برای کمک به مردم افغانستان در سال جاری میلادی، پنج میلیارد دالر درخواست کرده است.