سفر سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان به ناروی

سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان به ناروی رفت

هیأت طالبان به ریاست امیرخان مقتی، سرپرست وزارت خارجه‌ی این گروه عازم اوسلو، پایتخت ناروی شد. این هیأت قرار است در نشستی که به میزبانی اوسلو در مورد افغانستان برگزار می‌شود، شرکت کند.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی طالبان در تویتی نوشته است که متقی با یک هواپیمای «خصوصی» بعد از چاشت امروز (شنبه، ۲ دلو) عازم ناوری شده است.

به‌گفته‌ی بلخی، هیأت طالبان قرار است با نمایندگان ناروی و برخی از کشورهای دیگر و افغان‌ها درباره‌ی مسائل بشردوستانه، سیاسی، آموزشی و اقتصادی بحث و تبادل نظر کند.

ناروی قرار است به تاریخ ۲۳ تا ۲۵ ماه جاری میلادی در اسلو نشستی را در مورد افغانستان میزبانی کند.

طبق اعلامیه وزارت خارجه‌ی ناروی، نمایندگان طالبان و اقشار مختلف جامعه‌ی افغانستان در این نشست دعوت شده‌اند.

وزارت خارجه‌ی ناروی می‌گوید که به شدت نگران وضعیت وخیم در افغانستان است؛ زیرا میلیون‌ها نفر در این کشور با یک فاجعه‌ی انسانی تمام‌عیار مواجه هستند.

این وزارت تأکید کرده است: «برای این‌که بتوانیم به جمعیت غیرنظامی در افغانستان کمک کنیم، ضرور است که هم جامعه بین‌الملل و هم اقشار مختلف جامعه‌ی افغانستان با طالبان گفت‌وگو کنند.»

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه‌ی ناروی گفته است: «ما در مورد انتظارات خود از طالبان، به‌ویژه در مورد آموزش دختران و حقوق بشر، از جمله حق زنان برای مشارکت در جامعه، شفاف خواهیم بود.»

با این حال، وزارت خارجه‌ی ناروی گفته است که این گونه نشست‌ها مشروعیت‌بخشی یا به رسمیت‌شناختن طالبان نیست، اما باید با کسانی که عملا افغانستان را کنترل می‌کنند، گفت‌وگو شود. این وزارت افزوده است: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه‌ی انسانی بدتر منجر شود.»

در بخشی از اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی ناروی که دیروز منتشر شد، آمده است که افغانستان با خشک‌سالی، بیماری همه‌گیر کرونا، فروپاشی اقتصادی و اثرات سال‌ها درگیری دست‌وپنجه نرم می‌کند.

این همه سبب شده است که در حال حاضر حدود ۲۴ میلیون نفر با ناامنی حاد غذایی مواجه شوند و همچنین ممکن است یک میلیون کودک در افغانستان از گرسنگی بمیرند.

ناروی درحالی قرار است از نشستی در مورد افغانستان با حضور طالبان میزبانی کند که اوایل هفته‌ی گذشته هیأتی از ناروی به کابل آمده و با مقام‌های طالبان در مورد موضوعات مختلف، از جمله آموزش دختران گفت‌وگو کرده بود.