بازداشت متقاضیان زن پاسپورت در غزنی

طالبان سه متقاضی زن پاسپورت را به‌دلیل نداشتن «محرم» در غزنی برای چند ساعت توقیف کردند

منابع مردمی در ولایت غزنی تأیید می‌کنند که نیروهای گروه طالبان سه متقاضی زن پاسپورت را به‌دلیل نداشتن «محرم شرعی» برای چند ساعت توقیف کرده بودند.

دو شاهد عینی که خواستند هویت‌شان فاش نشود، به روزنامه اطلاعات روز گفتند که این زنان امروز (دوشنبه، ۴ دلو) توسط نیروهای طالبان در ریاست مستوفیت این ولایت توقیف شده بودند.

یکی از این افراد توضیح داد که طالبان این زنان را در یک «کانتینر» در ورودی ریاست مستوفیت غزنی برای چند ساعت توقیف و سپس رها کرده‌اند. این زنان به‌خاطر پرداخت تعرفه‌ی بانکی پاسپورت‌شان به مستوفیت مراجعه کرده بودند.

گروه طالبان اما توقیف این زنان را رد می‌کند. حفیظ عمر، سخن‌گوی والی طالبان برای غزنی به روزنامه اطلاعات روز گفت که هیچ زنی از متقاضیان پاسپورت بازداشت نشده است.

همزمان با این، به گفته‌ی ساکنان شهر غزنی محتسبان گروه طالبان در روزهای اخیر در نقاط مختلف این شهر از رانندگان و مردم خواسته‌اند تا مانع گشت‌وگذار زنان بدون محرم در سطح این شهر شوند.

این افراد همچنین خاطرنشان کرده‌اند که در صورت عدم رعایت این موضوع، با زنان بدون محرم شرعی برخورد «اصولی» خواهد شد و آنان بازداشت و یا توقیف می‌شوند.

این گروه قبل از این هم محدودیت شدید بر زنان در غزنی وضع کرده بودند.

ریاست امر به معروف و نهی از منکر این گروه در ماه قوس در غزنی ورود زنان بدون «محرم شرعی» به مراکز صحی را در شهر غزنی ممنوع کرده بود.

یک منبع صحی در تاریخ ۲۶ قوس به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که مسئولان امر به معروف و نهی از منکر طالبان در غزنی ممنوعیت ورود زنان و دختران بدون محرم شرعی به مراکز صحی را به‌گونه‌ی شفاهی به این مراکز ابلاغ کرده‌اند.

به‌گفته‌ی منبع، مسئولان امر به معروف و نهی از منکر طالبان در غزنی استدلال کرده‌اند که «گشت‌وگذار زنان بدون محرم شرعی در بیرون از خانه؛ از جمله در کلینک‌ها و شفاخانه‌ها» «گناه» محسوب می‌شود.

به‌دنبال آن، این گروه همچنین در این ولایت گفته بودند که همراهی «زن بیمار» توسط «زن دیگر خانواده» به مراکز صحی «غیراخلاقی» و «غیرشرعی» است.

یک منبع معتبر صحی در غزنی در تاریخ ۱ جدی در صحبت با روزنامه اطلاعات روز این موضوع را تأیید کرده بود. او گفته بود مسئولان محلی طالبان در ولسوالی مقر این ولایت به تمامی داکتران دستور داده‌اند تا از معاینه و تداوی «زنان بیمار که توسط زنان دیگر خانواده» به شفاخانه منتقل می‌شوند، خودداری کنند.

این منبع تأکید کرده بود که این دستور طالبان افزون بر ولسوالی مقر در تعداد دیگر از ولسوالی‌های غزنی هم تطبیق می‌شود.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در تاریخ ۲۴ اسد تاکنون طالبان در بخش‌های مختلف بر زنان محدودیت وضع کرده‌اند. بیشتر زنان شاغل از رفتن به کارشان و دختران بالاتر از صنف هفتم هم از رفتن به مکتب محروم شدند.

این موضوع با واکنش گسترده مواجه شد و زنان افغان از آن هنگام تاکنون در شهرهای مختلف افغانستان نسبت به این محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان اعتراض کرده‌اند. این گروه در روزهای نخست حکومت خود برگزاری هر نوع اعتراض را منع کردند.