نیوریاک تایمز: اکثریت درخواست متقاضیان ویزای بشردوستانه امریکا رد شده است

روزنامه‌ی امریکایی نیویارک تایمز در گزارشی نوشته که درخواست اکثر شهروندان افغانستان که متقاضیان ویزای بشردوستانه‌ امریکا هستند، رد شده و تنها تعداد انگشت شماری از درخواست‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

این روزنامه به نقل از شریف عزیزی، مترجم سابق نیروهای ویژه امریکایی نوشته است که درخواست پناهندگی خانواده‌‌ی او که پس از تسلط طالبان بر کابل از افغانستان فرار کرده‌اند، رد شده است.

آقای عزیزی که در حال حاضر در سن خوزه، کالیفرنیا زندگی می‌کند، گفته است: «همه گواهی‌های تقدیری که دریافت کردم، تمام قول‌هایی که گرفتیم، به نظر یک دروغ بزرگ است.»

به نوشته‌ی نیویارک تایمز، سال گذشته، زمانی که جنگ‌جویان طالبان کابل را تصرف کردند، اعضای خانواده‌ی عزیزی که از آخرین پروازهای تخلیه‌ی امریکا جا ماندند، به پاکستان گریخته‌اند.

مقام‌های امنیتی ایالات متحده که به تنظیم مدارک خروج آنها کمک کرده بودند به خانواده‌ی عزیزی اطمینان داده بودند که می‌تواند برای برنامه‌ای که برای تسریع ورود به ایالات متحده برای افرادی که با شرایط اضطراری روبه‌رو هستند درخواست دهد؛ اما ماه‌ها پس از ارسال درخواست‌، آنها پاسخ رد دولت امریکا را دریافت کرد‌ه‌اند.

هزاران نفر از متحدان و همکاران نیروهای خارجی که از پرواز‌های تخلیه جا مانده‌اند و در افغانستان مخفی شده‌اند یا به طور غیرقانونی در کشورهای همسایه زندگی می‌کنند، منتظر انتقال به امریکا هستند. با گذشت شش ماه از خروج امریکا، این افراد منتظر بررسی پرونده‌های‌شان هستند.

به نوشته‌ی نیویارک تایمز، از ۴۳ هزار درخواست ویزای بشردوستانه که سازمان مهاجرت امریکا از جولای ۲۰۲۱ دریافت کرده است، کمتر از دو هزار آن بررسی شده و تا ۱۱ فبروری حدود یک هزار و ۵۰۰ مورد رد و ۱۷۰ مورد تایید شده است.

این درحالی است که هزاران نفری که در جریان عملیات تخلیه به پایگاه‌های امریکا در کشورهای منطقه انتقال داده شده‌اند، می‌گویند که در بی‌سرنوشتی به‌سر می‌برند و خواستار تسریع روند انتقال شان هستند. چندی پیش مهاجران افغانستان در امارات متحده عربی دست به اعتراض زده بودند.