هواپیمای کام‌ایر
Kam Air

هند ۱۰۴ نفر به‌شمول شهروندان اهل هنود و سیک افغانستان را از کشور خارج کرد

وزارت امور خارجه‌ی هند می‌گوید که ۱۰۴ نفر به‌شمول شهروندان این کشور و اهل هنود و سیک افغانستان را در یک پرواز ویژه از میدان‌هوایی کابل خارج کرده است.

وزارت خارجه‌ی هند امروز (شنبه، ۲۰ قوس) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این افراد شامل ۱۰ شهروند هند و ۹۴ شهروند افغانستان می‌شوند. این افراد روز گذشته به میدان‌هوایی دهلی نو منتقل شده‌اند.

به نقل از خبرنامه، این افراد در این پرواز دو گوردواراها و بعضی از متون‌های مذهبی هندو را نیز با خود منتقل کرده‌اند. این گواردواراها و دست‌نوشته‌ها مربوط به قرن پنجم می‌شود.

تاکنون این کشور، ۶۶۹ نفر از جمله ۲۰۶ شهروند افغان را به‌دنبال سقوط افغانستان به‌دست طالبان از این کشور خارج کرده‌اند. بیشتر شهروندان کشور که توسط هند در جریان عملیات تخلیه از افغانستان خارج شده‌اند، شامل اقلیت‌های اهل هنود و سیک می‌باشند.

از سویی هم، وزارت خارجه‌ی هند گفته که در برگشت آخرین هواپیمای چارترشده توسط این کشور، کمک‌های بشردوستانه صبح امروز به کابل ارسال شده است. این کمک‌ها شامل تجهیزات طبی می‌شود.

وزارت خارجه‌ی هند گفته که این تجهیزات طبی از سوی دولت این کشور به نمایندگان سازمان صحی جهان در کابل تحویل داده می‌شود و در شفاخانه‌ی «صحت طفل اندرا گاندی» در شهر کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هند مشخص نکرده است که این پرواز مربوط کدام شرکت هواپیمایی بوده است. اما وزارت خارجه‌ی طالبان گفته که این پرواز مربوط به شرکت خصوصی هوایی «کام‌ایر» بوده است.

عبدالقهار بلخی در تویتی گفته است که در یک پرواز شرکت هوایی کام‌ایر، صبح امروز ۸۵ شهروند افغانستان و دو تُن تجهیزات طبی کمکی هند به افغانستان منتقل شده‌اند.

او ضمن قدردانی از هند افزوده است که این تجهیزات طبی در شفاخانه‌ی صحت طفل اندرا گاندی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

او تأکید کرده است که این پروازها در آینده نیز ادامه می‌یابد.

وزارت خارجه‌ی هند در حالی از تخلیه‌ی شهروندان اهل هنود و سیک افغانستان خبر می‌دهد که با تسلط طالبان بر افغانستان، شماری از افراد مسلح که خود را از نیروهای طالبان معرفی کرده، وارد عبادتگاه اهل هنود و سیک در کارته‌ی پروان کابل شده بودند. آنان بخش‌هایی این عبادتگاه را تخریب و دوربین‌های امنیتی آن را نیز شکستانده بودند.

همین طور این افراد مسلح تعدادی از نگهبانان این عبادتگاه را مورد لت‌وکوب قرار دادند و چند نفر آنان را نیز بازداشت کرده بودند.

به‌دنبال آن، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گفته بود که آن تعداد از افرادی که سبب آزار و اذیت اقلیت‌های اهل هنود در شهر کابل شده بودند، توسط نیروهای این گروه بازداشت شده‌اند.