عکس: Getty Images

گزارشگران بدون مرز خواستار اقدام فوری برای حمایت از خبرنگاران در افغانستان شد

سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) در نامه‌ای به ریچارد بنت، گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، خواستار اقدام فوری برای دفاع از روزنامه‌‌نگاران و آزادی مطبوعات در این کشور شده است.

در این نامه که روز دوشنبه ( ۲۲ حمل) منتشر شده، آمده است که بازداشت‌های خودسرانه خبرنگاران در افغانستان در حال افزایش است و فضای ترس بر رسانه‌ها حاکم شده است.

گزارشگران بدون مرز گفته که به‌رغم اظهارات ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان مبنی بر اینکه قانون رسانه‌های همگانی همچنان نافذ می‌ماند، وضعیت آزادی مطبوعات در افغانستان به طرز چشم‌گیری بدتر شده است.

آخرین محدودیت‌ طالبان علیه رسانه‌ها، منع پخش برنامه‌های رسانه‌های بین‌المللی از جمله بی‌بی‌سی، صدای امریکا و دویچه‌وله از طریق رسانه‌های محلی افغانستان است.

سخن‌گوی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در گفت‌وگو با گزارشگران بدون مرز دلیل این ممنوعیت را «مشکل لباس پوشیدن مجریان زن این رسانه‌ها پس از چندین هشدار» خوانده است.

گزارشگران بدون مرز گفته است که آزار و اذیت روزنامه‌نگاران در نتیجه محدودیت‌های جدید، به‌ویژه از آغاز سال ۲۰۲۲ تشدید شده و باعث نگرانی گسترده در رسانه‌ها شده است.

به گفته‌ی این نهاد، دست‌کم ۵۰ کارمند رسانه‌ای از ۱۵ ماه آگست ۲۰۲۱ (تاریخ سقوط کابل به دست طالبان) الی چهار فبروری توسط نهادهای طالبان بازداشت شده‌اند.

آمار مرکز خبرنگاران افغانستان اما نشان می‌دهد که در هفت ماه حاکمیت طالبان حداقل ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه در ولایت‌ها مختلف کشور بازداشت شده‌اند که اکثر این بازداشت‌ها توام با خشونت و تهدید بوده است.

نهادهای رسانه‌ای، حقوق بشری و سازمان ملل بارها از بازداشت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها توسط طالبان انتقاد کرده و خواستار توقف این کار شده‌اند.

براساس آمار، پس از روی‌‌کارآمدن طالبان نیمی از رسانه‌های دیداری و شنیداری خصوصی در افغانستان نیز تعطیل شده‌اند و برخی دیگر هم در آستانه تعطیلی‌اند.