خالد قادری
Homeira Qaderi

محاکمه‌ی یک خبرنگار در دادگاه نظامی طالبان؛ خالد قادری به یک سال زندان محکوم شد

سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) می‌گوید که دادگاه نظامی طالبان در هرات یک خبرنگار را محاکمه و به یک سال زندان محکوم کرده است.

این سازمان امروز (چهارشنبه، ۲۱ ثور) با نشر گزارشی به نقل از بستگان خالد قادری، شاعر و خبرنگار رادیو نوروز در شهر هرات گفته که او هفته‌ی گذشته توسط دادگاه نظامی محاکمه شده است.

گزارشگران بدون مرز افزوده است که پس از بازداشت قادری توسط استخبارات طالبان در ۱۷ مارچ، خانواده‌ی وی چندین روز از سرنوشت‌اش اطلاعی نداشتند.

به‌گفته‌ی این سازمان، قادری متهم به انتشار مطالب انتقادی از طالبان در فیسبوک است. قادری در دفاع از خود در دادگاه گفته است: «متوجه اشتباهاتم شدم و پست‌ها را از صفحه‌ی فیسبوکم پاک کردم.»

گزارشگران بدون مرز گفته است که این اولین بار در ۲۰ سال گذشته در افغانستان است که یک روزنامه‌نگار توسط یک دادگاه نظامی محاکمه می‌شود. این سازمان، محاکمه‌ی قادری و حکم علیه او را غیرقانونی خوانده است.

با این حال این سازمان گفته است که دولت طالبان به وعده‌ی خود مبنی بر اعمال قانون مطبوعات افغانستان عمل نکرده است. براساس این قانون، شکایات علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها قرار است توسط کمیسیون بررسی جرایم رسانه‌ای رسیدگی شود.

گزارشگران بدون مرز افزوده است که طالبان به بازداشت‌های خودسرانه نیز ادامه داده و قربانیان اخیر بازداشت‌های خودسرانه شامل الهام حقیقت، روزنامه نگاری است که در ۱۷ اپریل توسط پولیس طالبان در شهر قندهار به‌دلیل تلاش برای پوشش خبری یک تظاهرات دستگیر شده و چند ساعت در بازداشت بوده است.

همچنین چند خبرنگار در کابل که برای پوشش یک حمله بمب‌گذاری شده رفته بودند، برای چند ساعت بازداشت شدند.

رضا معینی، مسئول گزارشگران بدون مرز ایران و افغانستان گفته است: «ما بازداشت‌های خودسرانه و این محکومیت را محکوم می‌کنیم و خاطرنشان می‌کنیم که براساس قانون مطبوعات مارچ ۲۰۱۵ که هنوز رسماً در حال اجرا است، استخبارات و دادگاه‌های نظامی حق مداخله‌ی مستقیم در پرونده‌های رسانه‌ای یا دستگیری خبرنگاران را تا زمانی که کمیسیون تأیید جرائم رسانه‌ای ارزیابی نکرده است، ندارند.»

گزارشگران بدون مرز در گزارش خود افزوده است که این سازمان هنوز پاسخی نامه‌ی سرگشاده‌ای خود به ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان که خواستار اقدام فوری برای دفاع از روزنامه‌نگاران و آزادی مطبوعات در افغانستان شده بود، دریافت نکرده است.