عکس: Hussein Malla/AP Photo

کرونا در افغانستان تاکنون جان نزدیک به هفت هزار و ۷۰۰ نفر را گرفته است

سازمان جهانی صحت می‌گوید که از آغاز همه‌گیری کرونا در افغانستان در ماه فبروی ۲۰۲۰ تاکنون، ۱۷۸ هزار و ۹۹۶ نفر در این کشور به این بیماری مبتلا شده‌ که از این میان هفت هزار و ۶۸۵ بیمار جان باخته‌اند.

این سازمان امروز (دوشنبه، ۲۶ ثور) با نشر آماری گفته است که تا هفتم می سال جاری میلادی، ۹۰.۴ درصد مبتلایان هم بهبود یافته‌اند.

به گفته‌ی سازمان جهانی صحت، از سال ۲۰۲۰ تاکنون چهار هزار و ۷۵۸ کارمند صحی در افغانستان به کرونا مبتلا شده که از این میان ۹۷ نفر جان باخته‌اند. بیشترین آمار ابتلای کارمندان صحی به کرونا از هرات، کابل، ننگرهار، بلخ و کنر  گزارش شده است.

در گزارش سازمان جهانی صحت درباره‌ی وضعیت کرونا در افغانستان آمده است که در هفته‌ی هجدهم سال ۲۰۲۲، ۸۸۴ نمونه در آزمایشگاه‌های عمومی این کشور مورد آزمایش قرار گرفتند که از این تعداد ۹۷ نمونه مثبت (درصد مثبت ۱۱) و دو مورد مرگ جدید گزارش شده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که این نشان‌دهنده‌ی ۵۴ درصد کاهش در موارد و ۱۰۰ درصد افزایش در مرگ‌ومیر نسبت به هفته‌ی هفدهم همان سال است.

در هفته‌ی هجدهم، بیشترین تعداد موارد کووید۱۹ در مناطق شرق، مرکزی و جنوب (به‌ترتیب ۳۸ و ۲۴ مورد) گزارش شده است. پنج ولایت اول که موارد مثبت را گزارش کرده‌اند، عبارتند از: هلمند (۲۴ مورد)، کاپیسا (۱۹ مورد)، ننگرهار (۱۱ مورد)، لوگر (۱۰ مورد) و کابل (۸ مورد).

گفتنی است که پس از سقوط دولت پیشین افغانستان، سیستم صحی افغانستان با فروپاشی مواجه شده است. در حال حاضر، کم‌بود دارو و تجهیرات و هم‌چنین نبود منابع مالی از چالش عمده‌ی بخشی از مراکز صحی کشور است.