سفر پیهم مقام‌های ارشد طالبان؛ در پنجشیر چه می‌گذرد؟

سفر پی‌هم مقام‌های ارشد طالبان؛ در پنجشیر چه می‌گذرد؟

این روزها ترافیک مقام‌های ارشد طالبان به ولایت‌ پنجشیر افزایش یافته است. طی هفته جاری، پس از مولوی محمد یعقوب سرپرست وزارت دفاع طالبان، ملا عبدالغنی برادر معاون نخست‌وزیر این گروه نیز به پنجشیر سفر کرده‌اند. این نخستین بار است که این دو مقام طالبان در دوران سلطه‌ی‌شان بر افغانستان، به پنجشیر سفر کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی باختر که زیر سلطه‌ی طالبان نشرات دارد، روزچهارشنبه (۴ جوزا) از سفر ملا برادر به پنچشیر گزارش داد. این خبرگزاری با نشر یک نوار ویدیویی نوشته است که ملا برادر با مقام‌های نظامی و غیرنظامی دیدار کرده و «هدایت‌ها و توصیه‌های لازم را به آنان شریک کرده است».

حکومت سرپرست طالبان جزئیات بیشتری از سفر ملا برادر به پنجشیر ارائه نکرده است.

منابع معتبر در پنجشیر به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که ملابرادر با شماری از بزرگان پنجشیر دیدار کرده و از آنان خواسته است که از حکومت طالبان حمایت کنند و از پیوستن ساکنان این ولایت به جبهه‌ی مقاومت جلوگیری کنند.

جمعه ۳۰ ثور مولوی محمد یعقوب در سفرش به پنجشیر با مسئولان امنیتی و بزرگان قومی دیدار کرد و از آنان خواست که در راستای برقراری نظم با طالبان همکاری کنند. او هر چند نامی از جبهه‌ی مقاومت نبرد، اما تأکید کرد که به هیچ کس اجازه‌ی برهم زدن امنیت را نمی‌دهند.

دو هفته قبل امان‌الدین منصور، فرمانده نیروهای هوایی طالبان به پنجشیر سفر کرده بود و در دیدار با برخی از ساکنان پنجشیر از آنان خواست که دست از جنگ بردارند: «شما به‌خاطر منافع کسانی که در تاجیکستان و فرانسه عیش و نوش می‌کنند و آن‌ها از پول خون شما در آنجا، برای خود سرمایه جمع‌ می‌کنند، خود را نکُشید.»

اشاره‌ی این مقام ارشد طالبان به حضور شماری از سران جبهه‌ی مقاومت در تاجیکستان و فرانسه است.

شماری از سیاسیون و مخالفان طالبان در تاجیکستان به‌سر می‌برند و حکومت این کشور بر تشکیل حکومت فراگیر و با شرکت تمامی اقوام در افغانستان تأکید کرده بود. دوشنبه روابط با حکومت طالبان را منوط بر عملی‌شدن این درخواست‌ها کرده بود.

با افزایش تنش‌ها در پنجشیر، قاری فصیح‌الدین رییس ستاد ارتش طالبان، حاجی مالی‌خان معاون وزیر دفاع طالبان و عضو ارشد شبکه‌ی حقانی و والی طالبان برای هلمند به این ولایت سفر کرده‌اند.

شماری از کاربران تویتر از طالبان پرسیده‌اند که اگر اوضاع پنجشیر تحت کنترل‌شان است، چرا مقام‌های ارشدشان به این ولایت سفر می‌کنند؟

حکومت سرپرست طالبان به خبرنگاران و رسانه‌های آزاد اجازه‌ی بازدید از پنجشیر را نداده و این باعث افزایش نگرانی‌ها در مورد وضعیت ساکنان این ولایت زیر سلطه‌ی طالبان است.

برای نخستین‌بار ملا عبدالغنی برادر به ولایت پنجشیر در دوران حاکمیت طالبان سفر کرد.
برای نخستین‌بار ملا عبدالغنی برادر به ولایت پنجشیر در دوران حاکمیت طالبان سفر کرد.
عکس: خبرگزاری باختر

هشدار طالبان

هرازگاهی درگیری میان طالبان و نیروهای جبهه‌ی مقاومت در بخش‌هایی از پنجشیر صورت می‌گیرد، اما ساکنان پنجشیر از سوی طالبان تهدید شده‌اند که جزئیات درگیری‌ها را با رسانه‌ها در میان نگذارند.

محمد فهیم یکی از ساکنان پنجشیر به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که چندین بار افراد طالبان به آنان گوشزد کرده‌اند که هر نوع اطلاع‌رسانی از وضعیت جنگی پنجشیر ممنوع است و با عاملان آن برخورد جدی می‌‍شود: «ما را تهدید کرده‌اند که از وضعیت جنگی هیچ چیز نگوییم. برخی وقت‌ها بین نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی و طالبان جنگ می‌شود و به طالبان هم تلفات می‌رسد.»

او روایت می‌کند که شمار نیروهای جنگی طالبان در پنجشیر روز به روز زیاد می‌شود و احتمال شدت‌گیری درگیری‌ها بیشتر است.

یکی از ساکنان پنجشیر که خواست نامی از وی برده نشود، به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که طالبان جوانان مشکوک به عضویت در جبهه‌ی مقاومت را بازداشت می‌کنند.

نیروهای جبهه‌ی مقاومت در بخش‌هایی از پنجشیر و چندین ولایت دیگر حضور نظامی دارند.
نیروهای جبهه‌ی مقاومت در بخش‌هایی از پنجشیر و چندین ولایت دیگر حضور نظامی دارند.
عکس از شبکه‌های اجتماعی

شماری دیگر از منابع مردمی در پنجشیر به روزنامه اطلاعات روز گفته‌اند که با گذشت هر روز محدودیت برای ورود به این ولایت بیشتر و بیشتر می‌شود.

آنان افزوده‌اند که طالبان در حدود یک ماه می‌شود که دستگاه‌های بیومتریک را در دروازه‌ی پنجشیر فعال کرده‌اند و برخی از افراد را انگشت‌نگاری می‌کنند تا سوابق آنان در حکومت قبلی مشخص شود.

آنان تصریح کردند که شمار نیروهای سابق امنیتی به‌ اتهام همکاری با نیروهای جبهه‌ی مقاومت در دروازه‌ی پنجشیر بازداشت شده و می‌شوند.

منابع مردمی افزوده‌اند که نیروهای جبهه‌ی مقاومت از طریق راه‌های صعب‌العبور و کوهستانی وارد پنجشیر می‌شوند و کنترل طالبان بر این مسیرها دشوار و یا حتا غیرممکن است.

با تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه به اطلاعات بیومتریک کارمندان نظامی و غیرنظامی دست یافت و حالا با بهره‌گیری از فناوری بیومتریک، قادر به شناسایی هویت افراد هستند.

دیروز پنج‌شنبه صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت در حساب کاربری خود در تویتر نوشت که حمله‌ی طالبان بر دو قرارگاه «چمالوره» و «دره آرزو» در پنجشیر به شکست مواجه شده است. او مدعی شد که در این حمله ۱۴ طالب کشته و اجساد برخی از آنان در ساحه مانده است.

طالبان در مورد این ادعای جبهه‌ی مقاومت ابراز نظری نکرده‌اند.

اما پیشتر انعام‌الله سمنگانی، معاون سخن‌گوی طالبان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، حضور رزمی نیروهای جبهه‌ی مقاومت در پنجشیر را «فیسبوکی» دانسته بود.

وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش طالبان در سفر به پنجشیر بر افزایش توانمندی نیروهای‌شان تأکید کردند.
وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش طالبان در سفر به پنجشیر بر افزایش توانمندی نیروهای‌شان تأکید کردند.
عکس از شبکه‌های اجتماعی

کوچ اجباری

منابع مردمی که می‌خواهند هویت‌شان فاش نشود، مدعی اند که طالبان به شماری از خانواده‌های اعضای جبهه‌ی مقاومت ضرب‌الاجل مبنی بر کوچ اجباری مشخص می‌کند که هر چه زودتر از پنجشیر خارج شوند، تا جوانان‌شان را از صفوف جبهه‌ی مقاومت منصرف کنند.

این منابع می‌گویند که برخی از ساکنان پنجشیر به‌عنوان همکار با طالبان در راستای تثیبت خانه‌های اعضای «جبهه‌ی مقاومت» تلاش می‌کنند: «طالبان از میان مردم جاسوس پیدا کردند و کم کم تمام خانه‌های اعضای جبهه‌ی مقاومت را پیدا می‌کنند. نیروهای طالبان برخورد تُندی با اعضای خانواده‌ی این افراد می‌کنند و آنان را مجبور به کوچ اجباری از پنجشیر می‌کنند.»

در کنار پنجشر، در ولایت بغلان نیز ادعای کوچ اجباری وجود دارد. یکی از ساکنان بغلان به روزنامه اطلاعات روز پیام متنی فرستاده و مدعی شده است که چندین خانواده‌ی اعضای جبهه‌ی مقاومت در ولسوالی خوست این ولایت از سوی طالبان مجبور به کوچ اجباری شده‌اند.

او تصریح کرد که در ولسوالی اندراب بغلان نیز کوچ اجباری در دستور کار طالبان قرار دارد، تا بر مردم فشار بیاورند که از پیوستن به جبهه‌ی مقاومت پرهیز کنند.

در صفوف نیروهای جبهه‌ی مقاومت به رهبری احمد مسعود، شماری از نیروهای کماندو، قطعات خاص و نیروهای آموزش‌دیده با معیارهای ناتو حضور دارند. طالبان از افزایش جبهات جنگ علیه‌شان در بخش‌های دیگر کشور در هراس به‌سر می‌برند و تصور می‌کنند که اگر به چالش پنجشیر، بغلان و دیگر ولایت‌ها موفقیت کسب نکنند، تهدید به حکومت‌شان بیشتر می‌شود.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *