نشست چهره‌های سیاسی در ترکیه
SM

شورای مقاومت برای نجات: برگزاری جرگه و ایجاد کمیسیون دعوت سیاسیون توسط طالبان نیرنگ است

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، تصمیم طالبان برای ایجاد کمیسیون دعوت شخصیت‌های سیاسی و نیز برگزاری نشستی زیر نام «مجمع بزرگ افغان‌ها» را «نیرنگ» خوانده است.

این شورا گفته است درحالی که طالبان با نبود مشروعیت ملی و بین‌المللی مواجه اند، «تلاش‌های مذبوحانه» را به راه انداخته‌اند تا حمایت مردم افغانستان و جامعه جهانی را جلب و برای مدتی بر مردم «ستم‌دیده» حکومت کنند.

در اعلامیه‌ی این شورا که امروز (جمعه، ۶ جوزا) منتشر شده، آمده است که طالبان نشست «نمایشی» «مجمع بزرگ افغان‌ها» را براساس خواست و برنامه‌ی از قبل تعیین‌شده برگزار می‌کنند و می‌خواهند بر «دسایس شوم» این گروه صحه بگذارند.

به نقل از اعلامیه، شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان هر دو تلاش طالبان را «توهین به شعور جمعی مردم، اهانت به شخصیت‌های سیاسی و شریک ساختن آنان در جنایات گروه طالبان و نیز به بازی‌گرفتن افکار جامعه جهانی می‌داند و آن‌را با قاطعیت رد می‌کند».

در اعلامیه آمده است: «گروه طالبان بايد بداند كه هيچ شخصيت سیاسى باضمير و آگاه، هیچ عالم متعهد و عامل و هیچ بانوی شجاع و وطن‌دوست، آماده نيست تا بر خون مردم مظلوم افغانستان و خواست‌هاى برحق آنان پا بگذارد و شريك جرم این گروه شود.»

این شورا همچنین گفته است که طالبان باید بدانند که برخورد این گروه با سیاست‌مداران داخل کشور، خشونت این گروه در برابر زنان و کارمندان نظام پیشین، بهترین محک رفتارشان با دیگران خواهد بود.

شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان تأکید کرده است که بهتر است طالبان به جای این «ترفندها و نمایش‌نامه‌های خنده‌آور» در جستجوی راه‌های واقعی بیرون‌رفت از معضل کنونی در کشور باشند.

این شورا همچنین گفته است که طالبان باید از راه تن دادن به خواست‌های برحق و مشروع مردم افغانستان، از جمله ایجاد حکومت انتقالی و سپس نظامی برخاسته از اراده‌ی مردم از راه برگزاری انتخابات عمومی، زمینه‌ی تحول واقعی در جهت ثبات و امنیت و آسایش در کشور را مساعد کنند.

این درحالی است که طالبان اخیرا کمیسیونی را برای دعوت شخصیت‌های سیاسی به داخل کشور و تضمین مصونیت آنان ایجاد کرده است. این گروه همچنان به‌خاطر کسب مشروعیت داخلی، قرار است نشستی را در کابل که شماری از آن به‌عنوان لویه‌جرگه یاد می‌کنند، برگزار کنند.

از سوی هم، شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان از ایستادگی و مقاومت «شجاعانه»ی مردم در داخل و خارج از کشور تقدیر و حمایت کرده و رفتار تبعیض‌آمیز و فرادینی و ضدانسانی طالبان در مورد محروم‌کردن دختران از آموزش و همچنین پوشش اجباری صورت زنان افغانستان را نکوهش کرده است.