عکس: خبرگزاری باختر

شورای مقاومت برای نجات افغانستان: طالبان در بلخاب دیوانه‌وار غیرنظامیان را قتل‌عام کرده‌اند

گروهی از چهره‌های سیاسی موسوم به شورای مقاومت برای نجات افغانستان که در خارج از کشور به‌سر می‌برند، طالبان را متهم به «قتل‌عام دیوانه‌وار» غیرنظامیان در بلخاب سرپل کرده‌اند.

در اعلامیه‌ی این شورا که امروز (سه‌شنبه، ۷ سرطان) منتشر شده، آمده است که نیروهای طالبان «عقده‌گشایی‌هایی لجام‌گسیخته و فجایعی بزرگ و شرم‌آور را مرتکب شده‌اند».

به نقل از اعلامیه، نیروهای طالبان در روز دوم و سوم جنگ بلخاب دست به جنایاتی ضد بشری زدند و «دیوانه‌وار به قتل عام غیرنظامیان و آتش‌زدن خانه‌ها و آواره‌کردن مردم بی دفاع» پرداخته‌اند.

شورای مقاومت برای نجات افغانستان گفته است که شاهدان عینی شمار کشته‌شدگان غیرنظامی در بلخاب را ده‌ها تن می‌گویند. این شورا مدعی شده است که هنوز برخی از جنازه‌ها در «معبرها افتاده و فاسد شده‌اند و احتمال خطر بیماری‌های ناشی از آن رو به افزایش است».

در اعلامیه‌ی شورای مقاومت برای نجات افغانستان همچنین به نقل از شاهدان عینی آمده است که بسیاری از خانه‌های مردم در روستاهای «هوش» و «خالرپروشان» که اهالی آن‌ها از وحشت طالبان در این جنگ آواره شده‌اند، توسط این گروه به آتش کشیده شده و اموال مردم به غارت رفته است.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان حمله طالبان به بلخاب را «تهاجم وحشیانه» خوانده و محکوم کرده است. این شورا از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر خواسته است که برای بررسی جنایات جنگی در بلخاب هرچه زودتر یک هیأت حقیقت‌یاب به منطقه اعزام کنند.

ادعاهای گسترده از کشتار غیرنظامیان و ادعای نقض حقوق بشر در بلخاب منتشر شده است. در این زمینه نهادهای حقوق بشری نیز ابراز نگرانی کرده‎اند.

به‌تازگی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل تعداد زیادی از غیرنظامیان را تیرباران کرده و خانه‌های غیرنظامیان را نیز به آتش کشیده‌اند.

به‌دلیل قطع‌بودن خدمات مخابراتی، دسترسی به اطلاعات موثق در بلخاب دشوار است.

طالبان اما می‌گویند که به جان و مال غیرنظامیان در بلخاب هیچ آسیبی نرسیده است.