آوارگی جنگ بلخاب؛ «دو زن در کوه‌ها زایمان کرده‌اند»

منابع محلی در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل می‌گویند که در میان آوارگان جنگ این ولسوالی، دو زن باردار نیز شامل بوده و آنان طی روزهای اخیر در میان کوه ولادت کرده‌اند.

یک منبع امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) به روزنامه اطلاعات روز گفت که نوزادان این زنان زنده و سالم هستند؛ اما به‌خاطر سردی هوا در شرایط «سختی» قرار دارند.

به دنبال حمله‌ی طالبان به ولسوالی بلخاب، ده‌ها خانواده به کوه‌ها آواره شده‌اند.

در یک نوار تصویری که به روزنامه اطلاعات روز فرستاده شده، آوارگان در دامنه‌های کوه‌ها بی‌سرپنا دیده می‌شوند.

پیش از این منابع به روزنامه اطلاعات روز گفته بودند که حدود یک‌هزار و ۲۰۰ خانواده از ولسوالی بلخاب به ولسوالی یکه‌ولنگ بامیان آواره شده‌اند.

ادعا می‌شود که طالبان در بلخاب دست به کشتار غیرنظامیان نیز زده‌اند. این‌ ادعا باعث نگرانی سازمان ملل و نهادهای حقوق‌بشری شده‌اند. طالبان اما تلفات غیرنظامیان در بلخاب را تکذیب می‌کنند.

به‌تازگی منابع محلی می‌گویند که طالبان از هر روستا ۲۰ قبضه سلاح خواسته‌اند و هم‌چنین از هر خانه ۵۰۰ افغانی طلب دارند.

یک منبع محلی به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان این خواسته‌ها را امروز در نشستی با بزرگان روستاهای مرکز ولسوالی بلخاب مطرح کرده‌اند.

به گفته‌ی منبع، طالبان بزرگان محلی را مورد تحقیر و توهین قرار داده و به‌ آنان گفته‌اند که هر روستا باید ۲۰ قبضه سلاح تحویل دهد. هم‌چنین هر خانه ۵۰۰ افغانی و شبانه‌روز دو قرص نان به طالبان بدهند.

به گفته‌ی منبع، طالبان به بزرگان روستاها اخطار داده‌اند کسی که از امر این گروه سرپیچی کند، مجازات خواهد شد.

طالبان در بلخاب با مولوی مهدی مجاهد، فرمانده‌ی هزاره‌تبار و ناراضی خود درگیر شده‌اند. علی‌رغم تلاش‌های دو طرف برای گفت‌وگو، این تلاش‌ها به نتیجه نرسید و سرانجام طالبان به این ولسوالی حمله کردند.