ادعای فرار غنی با پول؛ رئیس‌جمهور فراری درخواست سیگار برای مصاحبه را رد کرد

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) یافته‌های نهایی خود درباره‌ی ادعای فرار اشرف‌ غنی، رئیس‌جمهور پیشین با میلیون‌ها دالر را منتشر کرده است.

طبق این گزارش، اشرف غنی درخواست سیگار برای مصاحبه را رد کرده است؛ اما در عوض پذیرفته که از طریق وکیل‌اش به پرسش‌ها پاسخ دهد.

سیگار در عین حال گفته است که وکیل اشرف غنی از ۵۶ پرسش تنها به شش پرسش پاسخ داده است.

وکیل غنی در نامه‌ای که به سیگار فرستاده نوشته است که آقای غنی به کارهایی که در دوره تصدی ریاست‌جمهوری خود انجام داده است «بسیار» افتخار می‌کند و همواره وظایف خود را با شرافت و صداقت انجام داده است.

او افزوده است که براساس قانون اساسی افغانستان، رئیس‌جمهور هیچ‌گونه اختیار یا مسئولیتی برای نظارت یا اجرای مخارج روزانه دولت را نداشته است: «بنابراین، جای تعجب نیست که رئیس‌جمهور غنی در دوران تصدی‌اش مسئولیت اجرا، رسیدگی یا تفتیش مخارج دولت را نداشت».

غنی متهم شده بود که هنگام فرار از کابل ۱۶۹ میلیون دالر پول را با خود برده است.

سیگار می‌گوید که این نهاد دریافته است که مقداری پول نقد از محوطه قصر ریاست‌جمهوری گرفته شده و در هلیکوپترهای حامل اشرف غنی بارگیری شده است؛ اما شواهد نشان می‌دهد که این رقم از یک میلیون دالر تجاوز نمی‌کند و ممکن است ارزش آن به ۵۰۰ هزار دالر نزدیک‌تر باشد.

طبق گزارش سیگار، اشرف‌ غنی را هنگام فرار، سه چرخبال همراهی می‌کرده‌اند. به گفته‌ همه‌ی شاهدان عینی، چمدان‌های موجود در این سه هلیکوپتر کم بوده است؛ اما برخی حاوی وسایل شخصی و برخی دیگر حاوی پول نقد بوده‌اند.

یکی از مقامات ارشد سابق در هلیکوپترها گفته است: «همه ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دالر در جیب داشتند… هیچ‌کس میلیون‌ها دالر نداشته است.»

در عین حال یک مقام دیگر گفته است که چمدان رئیس PPS دارای بودجه نقدی ماهانه برای PPS، تقریبا ۲۰ میلیون افغانی (حدود ۲۰۰.۰۰۰ دالر) بوده است.

همچنین کوله‌پشتی رفیع فاضل، معاون مشاور امنیت ملی حاوی بودجه نقدی اختیاری شورای امنیت ملی بوده است که تقریبا مقدار آن ۲۴۰ هزار دالر گفته شده است.

بازرس امریکا برای بازسازی افغانستان همچنین می‌گوید که یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که پنج میلیون دالر در اقامتگاه اشرف غنی پس از فرار او جا مانده است.

این نهاد گفته است که بخشی یا تمام این پول احتمالا متعلق به اشرف‌ غنی یا دولت امارات متحده عربی بوده است. برخی یا همه‌ی آن نیز ظاهرا پس از خروج هلیکوپترها و قبل از تسخیر کاخ توسط طالبان، توسط اعضای گارد ریاست‌جمهوری تقسیم شده است.

وکیل اشرف غنی در این مورد گفته است که رئیس‌جمهور پیشین و همسرش پس از تصدی مسئولیت، دارایی خود را ثبت کرده بودند.

به گفته‌ی او، طبق فرم اظهارنامه دارایی غنی، دارایی او در سپتامبر ۲۰۱۵ بیش از پنج میلیون دلار وجه نقد حاصل از فروش اموال شخصی در کابل بوده است.

وکیل غنی گفته است که رئیس‌جمهور پیشین سالانه از بانک جهانی نیز معاش دریافت می‌کرد.

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش ابتدایی خود گفته بود که ظاهرا میلیون‌ها دالر بودجه ریاست امنیت ملی افغانستان با فروپاشی دولت به سرقت رفته است. در این گزارش، به نقل از یکی از مقامات ارشد سابق آمده بود که در یک مقطع در تابستان ۲۰۲۱، بودجه عملیاتی امنیت ملی ۷۰ میلیون دالر پول نقد بود.

سیگار در گزارش نهایی خود گفته است که از میزان بودجه امنیت ملی مطلع نبوده است: «بنابراین، ما نمی‌توانیم تعیین کنیم که آیا ده‌ها میلیون دالر احتمالا از صندوق امنیت ملی برداشت شده است.»