منبع: اوچا

سیلاب‌های اخیر ۶۰۰ هزار جریب زمین زراعتی را تخریب کرده‌ است

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری حکومت طالبان می‌گوید که سیلاب‌های اخیر در افغانستان منجر به تخریب ۶۰۰ هزار جریب زمین زراعتی شده‌ است.

مولوی عطاالله عمری، سرپرست این وزارت امروز (شنبه، ۵ سنبله) در یک نشست خبری با اعضای کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی گفت که بیش از یک میلیون و ۷۱۶ هزار درخت مثمر و بیش از یک میلیون و ۷۲۲ هزار درخت غیرمثمر نیز بر اثر سیلاب‌ها تخریب شده‌اند.

به گفته‌ عمری، سیلاب‌های اخیر منجر به تلف‌شدن ۲۹ هزار و ۳۲۷ رأس گوسفند و بُز و نُه هزار و ۹۸۱ رأس گاو نیز شده‌ است.

مولوی عبداللطیف منصور، سرپرست وزارت انرژی و آب طالبان نیز می‌گوید که‌ در جریان یک ماه اخیر، ۴۴۱ بند آب، ۳۲۹ بند محلی، ۷۵۰ کاریز، ۲۲ بند انجنیری و ۶۵۰ متر دیوار استنادی بر اثر سیلاب‌های اخیر در کشور تخریب شده‌اند.

این سیلاب‌ها تلفات جانی سنگینی را برجای گذاشته است.

مولوی شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طالبان در این نشست خبری گفت که در یک ماه اخیر، در ۲۱ ولایت، ۱۹۴ نفر کشته و ۲۶۰ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته‌ او، بیش از ۱۲ هزار خانه نیز به‌گونه‌ی قسمی و کلی تخریب شده‌اند.

افغانستان در سال جاری خورشیدی گواه حوادث مرگ‌بار و ویرانگر طبیعی بوده است؛ از زمین‌لرزه شدید در اواخر ماه جوزا در ولایت‌های پکتیکا و خوست گرفته تا سیلاب‌های شدید در روزهای اخیر.

کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی طالبان گفته است که رهبری حکومت این گروه از هر امکان استفاده خواهد کرد تا وضعیت را مدیریت کند؛ اما به گفته آنان، امکانات کنونی کافی و بسنده نیست.

این کمیسیون از جامعه جهانی، سازمان ملل متحد، کشورهای کمک‌رسان و نهادهای خیریه خواستند تا برای رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیدگان با حکومت طالبان همکاری کنند.

این در حالی است که آسیب‌دیدگان از روند توزیع کمک‌ها توسط طالبان انتقاد دارند. به گفته‌ آنان، این روند با تبعیض به همراه است و شماری از ولایت‌ها حتا از کمک‌ها محروم اند.