عکس: United Nation

ریچارد بنت: طالبان مسئولیت اقدام نیروهای خود را بر عهده دارند

همزمان با وعده طالبان برای بررسی ادعای کشتار اسیران در پنجشیر، ریچارد بنت، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان گفته است که طالبان مسئولیت اقدامات نیروهای خود را بر عهده دارند.

آقای بنت امروز (یک‌شنبه، ۲۷ سنبله) در توییتی نوشته است که تحقیقات و هرگونه تعقیب قضایی باید به‌طور واقعی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام شود.

منابع محلی در ولایت پنجشیر مدعی هستند که طالبان در جریان درگیری‌های چند روز گذشته در این ولایت، حدود ۷۰ نفر به‌شمول اعضای «جبهه مقاومت» به رهبری احمد مسعود و غیرنظامیان را پس از اسارت، تیرباران کرده‌اند.

این منابع با ارسال تصاویر و مکالمات ضبط‌شده‌ی طالبان، می‌گویند که نیروهای این گروه به دستور «حاجی فرهاد»، فرمانده فرقه بگرام که در ولسوالی دره مستقر است، اعضای «جبهه مقاومت» را تیرباران کرده‌اند.

همچنین تصاویری که در اختیار روزنامه اطلاعات روز قرار گرفته، نشان می‌دهد که دستان تمامی اجساد کشته‌شدگان «جبهه مقاومت» در پشت‌شان بسته هستند و به سر و صورت‌شان مرمی شلیک شده است. در شبکه‌های اجتماعی نیز ویدوهایی از تیرباران اسیران جنگی منتشر شده است.

وزارت دفاع طالبان گفته است که درباره‌ این ویدیوها تحقیق می‌کند و اگر ثابت شد که این ویدیوها تازه و از پنجشیر، آنانی که اسیران را به تیر بسته‌اند بازداشت و به پنجه قانون سپرده خواهند شد.

طالبان در گذشته هم بارها متهم شده که اسیران را تیربارن کرده و یاهم سربریده‌اند.