اطلاعات روز

پوتین در نشست سیکا: افغانستان جدی‌ترین چالش امنیتی منطقه است

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در نشست کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا موسوم به «سیکا» گفته است که افغانستان یکی از حادترین چالش‌ برای امنیت منطقه است.

این اجلاس امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ میزان) در آستانه، پایتخت قزاقستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری تاس، پوتین در سخنرانی خود در این نشست گفت که افغانستان همچنان یکی از حادترین چالش‌های امنیتی منطقه است؛ زیرا به گفته او، این کشور در طی بیش از ۲۰ سال حضور نظامی امریکا و ناتو و شکست سیاست‌های آنان، به تنهایی قادر به مقابله با تهدیدات تروریستی نیست.

به‌گفته‌ رییس‌جمهور روسیه، حملات تروریستی در افغانستان ادامه دارد. او به حمله‌ی پنجم سپتامبر به سفارت روسیه در کابل اشاره کرده است.

پوتین گفته است: «برای عادی‌سازی وضعیت در افغانستان لازم است به‌طور مشترک بهبود اقتصادی آن را ارتقا دهیم.»

او گفته است که روسیه خواستار جبران خسارات وارده به افغان‌ها در طول سال‌های اشغال و آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان است.

شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور ازبیکستان از کشورهای سیکا دعوت کرده تا با ایده‌ی ایجاد یک گروه بین‌المللی در سطح عالی در مورد مشکلات افغانستان در سازمان ملل متحد صحبت کنند.

به نظر او، لازم است رویکردهای مشترکی برای تعامل با دولت طالبان ایجاد شود.

میرضیایف گفته است: «ما نمی‌توانیم تجربه غم‌انگیز گذشته را تکرار کنیم، زمانی که آن کشور در واقع به یک مرکز تروریستی بین‌المللی تبدیل شد.»

ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران در اجلاس سیکا گفته است که گذر از چرخه ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان نیازمند عزمی جدی و برداشتن گام‌هایی عملی از طریق گفت‌وگوهای سیاسی است که هدفِ آن تشکیلِ دولتی فراگیر با مشارکت همه‌ی گروه‌های قومی و مذهبی این کشور و اجرای تعهدات بین‌المللی به‌ویژه تعهدات دوجانبه با همسایگان باشد.

افغانستان هم از جمله ۲۷ عضوی سازمان سیکا است؛ اما در نشست امسال این سازمان هیچ نماینده‌ای ندارد.

با گذشت یک سال از حاکمیت طالبان بر افغانستان، تا اکنون هیچ کشوری این گروه را به‌عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است.

مبارزه با تروریسم، احترام به حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر شروط کشورها برای شناسایی طالبان گفته می‌شود.