وزارت دفاع امریکا

امریکا مسئول تأمین مالی عملیات داعش در افغانستان را در سومالیا هدف قرار داد

مقام‌های امریکایی اعلام کرده‌اند که بلال السودانی، یکی از رهبران ارشد و مسئول تأمین مالی عملیات گروه داعش در حمله‌ی نظامی نیروهای امریکایی در سومالیا کشته شده است. این حمله در جریان هفته‌ی جاری به دستور جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا انجام شده است.

به گزارش روزنامه گاردین، سودانی روز چهارشنبه پس از درگیری با نیروهای امریکایی که به امید بازداشت او به غار کوهستانی در شمال سومالیا یورش برده بودند، کشته شد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در بیانیه‌ای گفت: «در ۲۵ جنوری، به دستور رییس‌جمهور، ارتش امریکا عملیاتی تهاجمی در شمال سومالی ترتیب داد که منجر به کشته‌شدن تعدادی از اعضای داعش، از جمله بلال السودانی شد.»

ارتش امریکا اعلام کرد که السودانی به همراه ۱۰ نفر از نیروهایش در این درگیری کشته شد.

آستین گفت: «سودانی مسئولیت تقویت حضور فزاینده‌ی داعش در افریقا و تأمین مالی عملیات این گروه در سرتاسر جهان، از جمله در افغانستان را بر عهده داشت.»

یک مقام امریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که او از پایگاه کوهستانی خود در شمال سومالیا، مسئولیت تأمین و هماهنگی بودجه‌ی شاخه‌های داعش افریقا و خراسان را برعهده داشت.

ده سال پیش، سودانی پیش از پیوستن به داعش، در جذب و آموزش جنگ‌جویان برای جنبش افراطی الشباب در سومالیا مشارکت داشت.

این مقام گفت: «سودانی نقش کلیدی عملیاتی و مالی با مهارت‌های تخصصی داشت که او را به هدف مهمی برای اقدامات ضد تروریسم امریکا تبدیل کرده بود.»

امریکا چندین ماه صرف آمادگی برای انجام این عملیات کرده بود و نیروهای امریکایی عملیات حمله‌ی زمینی به مخفیگاه سودانی را بارها شبیه‌سازی کرده بودند.

این مقام گفت، بایدن در اوایل این هفته پس از مشورت با مقامات ارشد دفاعی، اطلاعاتی و امنیتی مجوز این حمله را صادر کرد.