«تهدید فزاینده» تی‌تی‌پی و داعش محور گفت‌وگوی مقامات ارشد پاکستانی و طالبان در کابل

وزارت خارجه‌ی پاکستان می‌گوید که هیأت بلندرتبه این کشور در کابل با مقامات طالبان درباره‌ی تهدید فزاینده تروریسم در منطقه، به‌ویژه از سوی طالبان پاکستانی و داعش خراسان گفت‌وگو کرده است.

این هیأت امروز (چهارشنبه، ۳ حوت) به ریاست خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان و عضویت جنرال ندیم انجم، رییس استخبارات این کشور (آی‌اس‌آی) به کابل آمده بود.

وزارت خارجه‌ی پاکستان در اعلامیه‌ای گفته است که هیأت این کشور با عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر، محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله و امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان دیدار کرده است.

در اعلامیه وزارت خارجه‌ی پاکستان آمده است: «مسائل مربوط به تهدید فزاینده ترورسیم در منطقه، به ویژه توسط TTP و ISKP مورد بحث قرار گرفت. دو طرف توافق کردند که برای مقابله‌ی موثر با تهدید تروریسم ناشی از نهادها و سازمان‌های مختلف همکاری کنند.»

وزارت خارجه‌ی پاکستان افزوده است که دو طرف بر تقویت همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف به منظور تقویت بیشتر روابط توافق کرده‌اند.

دفتر عبدالغنی برادر نیز در بیانیه‌ای به نقل از او گفته است که افغانستان و پاکستان دو کشور همسایه هستند و باید با همدیگر روابط حسنه داشته باشند.

برادر افزوده است که حکومت طالبان بر روابط تجاری و اقتصادی با پاکستان تأکید می‌کند و این‌گونه روابط را به مفاد دو کشور می‌داند.

در خبرنامه‌ی دفتر عبدالغنی برادر به نقل از او آمده است: «لازم است که مسائل تجاری و اقتصادی را از مسائل سیاسی و امنیتی تفکیک نماییم تا شکار سیاست نگردد.»

او خواستار رهایی شهروندان افغانستان از زندان‌های پاکستان نیز شده و گفته است که تسهیلات برای مسافران در گذرگاه‌های مرزی فراهم شود.

سفر هیأت بلندپایه پاکستانی به کابل درحالی انجام می‌شود که اخیرا گذرگاه تورخم به‌دلیل تنش میان پاکستان و طالبان بسته شده است.

پاکستان می‌گوید که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حملات در آن کشور افزایش یافته است. به‌گفته‌ی مقامات پاکستان، تحریک طالبان پاکستانی از افغانستان حملات‌شان را برنامه‌ریزی می‌کنند، ادعایی که مقامات طالبان آن‌را نمی‌پذیرند و می‌گویند که افزایش حملات در پاکستان جدید نیست.

در پی حمله‌ی مرگبار در پیشاور که دولت پاکستان تحریک طالبان پاکستانی را مسئول آن دانست، رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که اسلام‌آباد برای کنترل طالبان پاکستانی از رهبری طالبان افغانستان درخواست کمک کرده است.

اکسپرس تریبون نوشته بود که دولت پاکستان قرار است به رهبری طالبان پاکستانی این پیام را ارسال کند که دیگر تحمل تروریسم فرامرزی را ندارد.