خلیل‌زاد: انتخابات ملی پاکستان در اول ماه جون امسال برگزار شود

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه پیشین امریکا در امور افغانستان اقدام پولیس پاکستان برای بازداشت عمران خان، نخست‌وزیر پیشین آن کشور را گامی «در مسیر اشتباه» خوانده و برای بیرون‌رفت از بحران کنونی، خواستار برگزاری انتخابات ملی شده است.

آقای خلیلی‌زاد امروز (سه‌شنبه، ۲۳ حوت) در رشته‌توییتی نوشته است که پاکستان در حال حاضر با سه بحران –سیاسی، اقتصادی و امنیتی- مواجه است و بازداشت عمران‌خان تنها می‌تواند بحران را عمیق‌تر کند.

خلیل‌زاد نوشته است که «همدیگرزنی» رهبران پاکستان از طریق زندان، اعدام، ترور و… «مسیر اشتباهی» است. او در عین زمان گفته است که علی‌رغم ظرفیت قوی، پاکستان عملکرد ضعیفی درد و از رقیب اصلی خود یعنی هند «بسیار عقب» افتاده است.

نماینده‌ی ویژه پیشین امریکا در امور افغانستان تأکید کرده است که زمان تفکر جسورانه و طرح استراتژی فرا رسیده است. خلیل‌زاد به‌منظور جلوگیری از فروپاشی پاکستان، پیشنهاد کرده است که انتخابات در این کشور در اول ماه جون سال جاری برگزار شود.

او فزوده است هر حزبی که در نتیجه‌ی انتخابات پیروز شد، از طرف مردم در مورد آنچه که باید بری نجات و قراردادن پاکستان در مسیر ثبات، امنیت و رفاه انجام شود، اختیار خواهد داشت.

عمران خان در دهم اپریل سال گذشته‌ی میلادی از نخست‌وزیری پاکستان برکنار شد. او به خاطر اظهارات درباره‌ی اقدامات پولیس و یک قاضی دادگاه عالی پاکستان، خود به «اقدامات تروریستی» متهم شده است.

پولیس پاکستان تاکنون بارها اقدام به بازداشت عمران خان کرده، اما با مخالفت هواداران حزب تحریک انصاف به رهبری آقای خان مواجه شده است.

به تازگی، خان در یک پیام ویدیویی که در توییتر خود منتشر کرده، از هوادارانش خواسته است که به خیابان‌ها بیاییند. او اقدام دولت پاکستان برای بازداشت‌اش را «نادرست» خوانده است.