اطلاعات روز

«یافته‌های گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا درباره‌ی خروج از افغانستان بیشتر از کاخ سفید است»

سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که بررسی وزارت امور خارجه‌ی امریکا در مورد خروج این کشور از افغانستان، یافته‌های بسیار بیشتری نسبت به گزارش کاخ سفید دارد.

این منبع گفته است که گزارش وزارت امور خارجه‌ی امریکا دربرگیرنده‌ی بیش از ۲۴ توصیه است و برخی از آن‌ها به‌طور خاص مربوط به چگونگی آمادگی این وزارت‌خانه در دوران دولت بایدن است که می‌توانست بهتر عمل کند.

در حالی‌که سند کاخ سفید بر این موضوع متمرکز بود که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا تحت تأثیر شرایط ایجادشده توسط دونالد ترمپ، «محدود شده بود».

منبع گفته است که دولت بایدن یک ضرب‌الاجل بدون برنامه‌ی مشخص را به ارث برده بود، اما بررسی خود را انجام داد و در ماه اپریل تصمیم گرفت که جدول زمانی خروج را به تأخیر بیندازد.

این منبع افزوده است: « بنابراین، آنان دقیقا طرحی را که در این زمینه برای‌شان داده شده بود، انجام ندادند. کمی غیرصادقانه است که بگوییم دست‌های آنان کاملا بسته بود.»

وزارت خارجه‌ی امریکا به درخواست برای اظهار نظر درباره‌ی این گزارش پاسخ نداده است.

دولت ایالات متحده امریکا گزارش تحقیقی در مورد عملیات تخلیه از افغانستان را منتشر کرده و در این گزارش اذعان کرده است که این عملیات را باید زودتر انجام می‌داد.

در خلاصه‌ی ۱۲ صفحه‌ای این گزارش که روز پنج‌شنبه (۱۷ حمل) در وبسایت کاخ سفید منتشر شد، آمده است که تصمیمی به تأخیرانداختن عملیات تخلیه براساس دیدگاه‌های اطلاعاتی و نظام حاکم در هفته‌های نخست ماه آگست ۲۰۲۱ بوده است.

براساس خلاصه‌ی این گزارش، دولت بایدن بخش عمده‌ی تقصیرات در عملیات خروج را به گردن دولت قبلی امریکا به رهبری دونالد ترمپ انداخته است.

در این گزارش، دونالد ترمپ متهم شده است که توافقی شتاب‌زده را با طالبان امضا کرده و این توافق «دست‌وپای جو بایدن را به‌شدت بسته بود».