عکس: @MFAIran

وزیران خارجه‌ی ایران، چین، روسیه و پاکستان درباره‌ی افغانستان نشست برگزار کردند

وزیران خارجه‌ی ایران، چین، روسیه و پاکستان نشستی غیررسمی را در مورد افغانستان در سمرقند ازبیکستان برگزار کردند. در بیانیه‌ی این نشست از طالبان خواسته شده است که اقدامات «قابل مشاهده و راستی‌آزمایی» را در اجرای تعهدات شان در زمینه‌ی مبارزه با تروریسم انجام دهند.

این نشست دیروز (چهارشنبه، ۲۳ حمل) و یک روز پیش از نشست وزیران خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان برگزار شده است.

در بیانیه‌ی این نشست که از سوی وزارت خارجه‌ی ایران نشر شده، آمده است که وزیران خارجه‌ی ایران، چین، روسیه و پاکستان بر احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان و حمایت از اصلِ «به رهبری افغان، مالکیت افغان» برای تعیین سیاسی و مسیر توسعه کشور تأکید کرده‌اند.

آنان گفته‌اند که تمام اعضای جامعه‌ی بین‌المللی در افغانستان منافع باثبات و صلح‌آمیز دارند و این کشور «باید محلی برای همکاری بین‌المللی باشد تا صحنه‌ی رقابت‌های ژئوپلتیکی».

وزیران خارجه‌ی ایران، چین، روسیه و پاکستان با نگرانی عمیق در مورد وضعیت امنیتی مرتبط با تروریسم در افغانستان خاطرنشان کرده‌اند که تمامی گروه‌های تروریستی شامل داعش، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستان، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان و جیش‌العدل مستقر در افغانستان، تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و جهانی هستند.

در بیانیه‌ی این کشورها آمده است: «وزیران [خارجه] تلاش‌های دولت موقت افغانستان (طالبان) برای مقابله با داعش خراسان را مورد توجه قرار دادند و از آنان خواستند اقدامات قابل مشاهده و راستی‌آزمایی را در اجرای تعهدات اعلام‌شده‌ی‌شان در زمینه‌ی مبارزه با تروریسم، انهدام و از بین بردن انواع گروه‌های تروریستی به‌منظور جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط هر گروه تروریستی اتخاذ کند.»

وزیران خارجه‌ی ایران، چین، روسیه و پاکستان در ادامه در بیانیه‌ی مشترک شان همچنین از طالبان خواستند یک حکومت فراگیر با مشارکت همه‌ی اقوام ایجاد و تمام اقدامات محدودکننده علیه زنان و اقلیت‌های قومی را لغو کند.

آنان طالبان را به حفظ سیاست خارجی دوستانه، رعایت قوانین بین‌المللی و همزیستی در هماهنگی با کشورهای همسایه و همه‌ی کشورهای جهان تشویق کردند.

وزیران خارجه‌ی ایران، چین، روسیه و پاکستان از امریکا و متحدانش هم خواسته که مسئولیت وضعیت کنونی در افغانستان را به عهده بگیرند و فورا تحریم‌های یک‌جانبه علیه افغانستان را بردارند و دارایی‌های آن را مسترد کنند.

آنان از جامعه‌ی جهانی خواستند به ارائه‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه داده و به این کشور کمک کند تا ظرفیت خود را برای توسعه پایدار تقویت نماید.