اطلاعات روز

ترمپ: طالبان با فروش سلاح‌های امریکایی ثروت‌اندوزی می‌کنند

دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده امریکا یک‌بار دیگر از چگونگی خروج کشورش از افغانستان انتقاد کرده و گفته است که طالبان با فروش سلاح‌ها و تجهیزات به‌جامانده‌ی امریکایی ثروت‌اندوزی می‌کنند.

به گزارش «انترنشنل بیسنیز تایمز»، آقای ترمپ این اظهارات را در مصاحبه با مارک لوین، مجری شبکه‌ی فاکس‌نیوز مطرح و نحوه‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را شرم‌آور توصیف کرده است.

ترمپ گفته است که ایالات متحده امریکا به افغانستان به ارزش ۸۵ میلیارد دالر تجهیزات نظامی داده است که شامل تانک‌ها، هواپیماها و تفنگ‌های جدید امریکایی می‌شوند.

به‌گفته‌ی او، نیروهای امنیتی‌ای که توسط ایالات متحده آموزش و تجهیز شده بودند، تنها به حدود ۴۰ هزار سلاح نیاز داشتند، اما این نیروها تا زمان تکمیل روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، ۷۰۰ هزار سلاح در اختیار داشتند.

رییس‌جمهور پیشین امریکا گفته است: «آنان (طالبان) بقیه را می‌فروشند و ثروت‌اندوزی می‌کنند. ما این تجهیزات را آن‌جا جا گذاشتیم.»

ترمپ افزوده است که او می‌خواست نیروهای کشورش را «با عزت و قدرت» از افغانستان خارج کند و به مقام‌های دولت خود دستور داده بود که تمامی تجهیزات را به‌خاطر جلوگیری از دست‌یابی طالبان به آن‌ها، از افغانستان خارج کنند.

به‌گفته‌ی ترمپ، او به مقام‌های دولت خود گفته بود: «من هر میخ را می‌خواهم، هر پیچ و مهره را. من آن چادرهای بزرگ را می‌خواهم، من همه‌ی آن‌ها را می‌خواهم. من نمی‌خواهم شما حتا یک میخ، پیچ یا مهره را [در افغانستان] رها کنید.»

با این حال، دونالد ترمپ گفته است که جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش و بالاترین مقام نظامی کشورش به او توصیه کرد که تجهیزات نظامی را در افغانستان بگذارد؛ زیرا هزینه‌ی انتقال آن زیاد می‌شود.

ترمپ تأکید کرده که او معتقد است مارک میلی به‌دلیل عملکرد نادرست‌اش در زمینه‌ی خروج نظامیان از افغانستان باید در دادگاه نظامی محاکمه شود.

این اظهارات دونالد ترمپ چند روز پس از آن مطرح شده است که دولت بایدن گزارشی را در مورد خروج از افغانستان منتشر کرد.

در این گزارش بخش عمده‌ی تقصیرات در عملیات خروج به گردن دولت قبلی امریکا به رهبری آقای ترمپ انداخته شده است.

در این گزارش دونالد ترمپ متهم شده است که توافقی شتاب‌زده را با طالبان امضا کرده و این توافق «دست‌وپای جو بایدن را به‌شدت بسته بود».