اطلاعات روز

سفیر امریکا در سازمان ملل: در قبال نقض حقوق زنان در افغانستان بی‌تفاوت نمی‌مانیم

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل گفته است در شرایطی که زنان و دختران افغانستان از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود محروم مانده‌اند، جامعه جهانی بی‌تفاوت نخواهد ماند.

گرینفیلد این اظهارات را روز گذشته (پنج‌شنبه، ۷ ثور) پس از تصویب قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت سرکوب زنان و دختران افغانستان توسط طالبان، مطرح کرده است.

او در بیانیه‌ای گفته است که این قطع‌نامه پیامی روشن به طالبان می‌فرستد و آن این که «ما سرکوب زنان و دختران افغان را محکوم می‌کنیم و خواهان لغو سریع فرمان‌های غیرقابل دفاع شما [طالبان] هستیم».

سفیر امریکا در سازمان ملل گفته است که طالبان با اقدامات ظالمانه علیه دختران و زنان افغانستان، از جمله ممانعت از تحصیل و کار در سازمان‌های غیردولتی و سازمان ملل، از وعده‌های خود به جامعه جهانی و زنان و دختران سرپیچی کرده‌اند.

لیندا توماس گرینفیلد تأکید کرده است: «این احکام ظالمانه فقط افغانستان را از دست‌یابی به ثبات، رفاه اقتصادی و رشد آینده باز می‌دارد. آن‌ها [طالبان] زنان و دختران را در معرض خطر افزایش خشونت مبتنی بر جنسیت و استثمار جنسی قرار می‌دهند و مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش به افغان‌های نیازمند می‌شوند.»

او تأکید کرده است که به دلیل همین اقدامات طالبان است که ایالات متحده امریکا و سایر اعضای جامعه جهانی همچنین بر یک روند سیاسی فراگیر میان تمام «افغان‌ها» تأکید دارند که مشارکت معنادار زنان و اعضای جوامع به حاشیه‌رانده‌شده را منعکس می‌کند.

به‌گفته‌ی او، قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل گامی محکم در جهت رسیدن به این هدف است. او در عین زمان زنان و دختران افغانستان را به‌خاطر شجاعت در دفاع از حقوق‌شان تحسین کرده است.

قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت سرکوب زنان توسط طالبان، روز گذشته تصویب شد. در این قطع‌نامه از طالبان خواسته شده است که فورا محدودیت‌های اعمال‌شده در برابر زنان را لغو کنند.